Biznis

"Kvalitet ploda na vrhunskom nivou" Berba lješnika uveliko traje, ali je prinos mnogo lošiji nego prošle godine

Berba lješnika uveliko traje širom Srpske, a iako je prinos mnogo lošiji nego lani kvalitet je prvoklasan, zbog čega proizvođači ne sumnjaju da će i ove godine imati sigurno tržište.

Lješnik
FOTO: MEHMET KACMAZ/EPA

Na pojedinim plantažama nevrijeme je “obralo” plod, dok je na većini prinos slabiji za 30 odsto nego lani. Zbog toga će, kažu voćari, kilogram lješnika u maloprodaji umjesto prošlogodišnjih 25 koštati 30 maraka, kako bi se nadoknadili gubici.

Siniša Pepić u Piskavici kraj Banjaluke na hektaru ima zasađenih 460 sadnica. Ističe za Glas Srpske da su im oluje polomile nekoliko stabala, ali ako štetu poredi sa ostalim voćarima posebno uzgajivačima šljive i jabuke u Potkozarju i Lijevču onda se ne smije žaliti.

– Već deset dana traje berba, prinos je značajno manji nego lani a za 20 dana završićemo berbu pa ćemo vidjeti koliki će tačno biti rod. Ono što je sigurno jeste to da je kvalitet ploda na vrhunskom nivou i da je sve prva klasa – rekao je Pepić.

Kako kaže, imaju malu plantažu pa je to jedan od razloga zašto rade isključivo za vlastitu preradu.

Pročitajte još

– Garantujemo za kvalitet i porijeklo što je kupcima bitno. Proizvode od lješnika plasiramo u kompletnoj BiH, Crnoj Gori, a od ove godine naši proizvodi dostupni su i na Novom Zelandu. Ove godine planiramo da izvozimo i u Srbiju – rekao je Pepić.

Kako kaže, nemaju problema sa kupcima, jer sav prinos lješnika prerađuju.

– Pod svojim brendom prodajemo prerađevinu od lješnika, puter, kakao krem i druge proizvode na bazi lješnika tako što se tiče plasmana nemamo problem, a najvjerovatnije je da ćemo ići i u otkup od drugih proizvođača – rekao je Pepić.

Mrkonjićanin Nemanja Bajić ističe da je lani na 800 stabljika ubrao dvije tone lješnika sa ljuskom, ove godine neće ni gram, jer je nevrijeme odnijelo kompletan plod u Petoševcima kod Laktaša gdje su njegove plantaže.

– Ove godine nema ništa od roda jer je veliko nevrijeme otreslo sve. Ostale su stabljike, ali nećemo imati ubrati ni kilogram. Sačekaćemo sljedeću godinu. U ovom poslu najvažnije je strpljenje jer na vremenske neprilike ne možemo uticati – rekao je Bajić.

Uvoz

Prema riječima Siniše Pepića, domaći proizvodi uvijek nađu put do kupca zbog kvaliteta.

– Uvozni lješnik više problema predstavlja konzumentima nego proizvođačima, jer je to lješnik iz ljuske izvađen prije više od godinu dana, a on može da bude van ljuske najviše četiri mjeseca. Što znači da je kvalitet sporan, a vjerovatno je i tretiran određenim hemikalijama – rekao je Pepić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu