Društvo

KVALITET VAŽNIJI OD PRINOSA Neđo je jedini trebinjski proizvođač eko meda

Trebinjski pčelar Neđo Pažin jedan je od rijetkih u Hercegovini koji posjeduje sertifikat organske proizvodnje. Sertifikat za proizvodnju organskog meda i pčelinjih proizvoda dobio je od sarajevske kuće „BHBIOCERT“ krajem prošle godine.

KVALITET VAŽNIJI OD PRINOSA Neđo je jedini trebinjski proizvođač eko meda

Neđo kaže da već deceniju želi da proizvodi organski med, a prije nekoliko godina je odlučio da od te ideje ne odustane i da pokuša ispuniti sve uslove za sertifikovanu organsku proizvodnju.

-Vosak u pčelinjaku mora biti potpuno prirodni. Posljednjih sedam-osam godina skupljao sam svoj vosak, topio ga i od njega pravio table, dok nisam sve promijenio. Nijednu tablu niti bilo šta drugo od tada nisam kupio nigdje, sve je prirodno iz mog pčelinjaka- objašnjava on.

Neđo navodi da se, kada je stekao jedan od glavnih uslova, raspitivao na koji način početi organsku proizvodnju meda koja će biti priznata.

-Bitno je i da pčelinjak zadovoljava uslove, da je u prirodnoj sredini i da u krugu od tri kilometra nema zasada koji se hemijski tretiraju, na koje pčele odlazile i to nosile u košnice priča ovaj medar.

Iz kuće koja je sertifikovala moj med su posjetili lokaciju i vidjeli da je čisto samoniklo bilje u mjestu gdje su moje pčele.

-Morao sam ispuniti desetak uslova. Pored ostalog, dozvoljeno je samo da se pčele tretiraju biljnim preparatima, a ne i nekim drugim sredstvima koja su dozvoljena u pčelarstvu. Pune dvije godine su me stručnjaci pratili, dolazili više puta godišnje u pčelinjak, uzimali uzorke pčela i analizirali, proveravali vosak i med. Svi parametri su pokazali da su u okolini Trebinja izuzetni uslovi za organsku proizvodnju meda – kaže Pažin.

On dodaje da je praćeno i gdje sjeli pčele, kako bi se i na tim lokacijama nastavila organska proizvodnja, pa su njegove košnice obilazili i u rejonu Nevesinja.

Ne krije zadovoljstvo što je nakon skoro decenije truda ostvario cilj i postao rijetki proizvođač organskog meda u ovom dijelu RS.

-Izuzetno sam zadovoljan što posjedujem ovaj sertifikat, jer je to garancija da je med potpuno prirodan. Ono što je na mojoj trpezi, to nudim i kupcima – ističe Neđo.

Ovaj trebinjski pčelar navodi da organska proizvodnja podrazumijeva mnogo uslova koji se moraju zadovoljiti, pa su i prinosi meda manji za oko 30 odsto, ali da mu cilj nisu bile količine, nego kvalitet. Pčelarstvom se bavi više od dvije decenije sa svojom suprugom, a niko prije njega u porodici nije bio pčelar.

-Radio sam u Industriji alata i jednog dana od trgovačkog putnika kupio knjigu „Pčelarstvo za početnike“. Kada sam je pročitao predložio sam supruzi da odemo kod jednog velikog trebinjskog pčelara i kupimo jednu pčelu. To je bilo iznenađenje i za nju, ali me podržala i tako je krenulo.  Počeli smo pčelariti i ne znajući u početku šta je pčela. Te 1997. godine dobili smo i dvije košnice na poklon i od tri košnice danas imamo oko 200 komada – prisjeća se Neđo.

Pažini proizvode matice, med, matičnu mlječ, propolis, a sve što proizvedu prodaju na tržištu RS i BiH i redovno posjećuju sajmove u Banjaluci i Sarajevu. U njihov pčelinjak na Zubcima kod Trebinja organizovano dolaze i grupe turista i degustiraju domaći med.

-Svima kažem da je to međunarodni med. Moje pčele su ispod Orjena, na tromeđi RS, Crne Gore i Hrvatske i nektar donose iz tri države – navodi on.

Pažin, kao i drugi pčelari u Hercegovini, izuzetno je zadovoljan ovogodišnjim medobranjem, a eko med iz domaćinstva Pažin mogli su da degustiraju i posjetioci banjalučkog „Zimzograda“.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu