Društvo

KVALITETOM DO PODSTICAJA Kontrola mlijeka pod nadzorom resornog ministarstva

Sve farme koje su u sistemu otkupa mlijeka u Srpskoj pod kontrolom su stručnih službi Ministarstva poljoprivrede, koje kontrolišu kvalitet mlijeka koje se isporučuje mljekarama.

KVALITETOM DO PODSTICAJA Kontrola mlijeka pod nadzorom resornog ministarstva
FOTO: SRNA

U Srpskoj na više od 1.100 otkupnih stanica kontrolori uzimaju uzorke za analizu od svih proizvođača. Od kvaliteta mlijeka zavisi dalja isporuka za javnu potrošnju i pravo na podsticaje resornog ministarstva.

U Semberiji je registrovano 1.300 proizvođača mlijeka, koji posjeduju oko 7.400 muznih grla. Redovnim kontrolama kvaliteta mlijeka, koje svakodnevno rade otkupljivači i dva puta mjesečno stručne službe resornog ministarstva, u Srpskoj je postignut dobar kvalitet sirovog mlijeka. Proizvođači znaju da su higijena u staji i kvalitetna ishrana muznih grla neophodne za kvalitet.

Vime mora da bude dobro oprano, krpa kojom se briše i kanta u koju se muze moraju biti čisti i uredni. Prostorija u kojoj se muze, laktofriz, sve to mora biti čisto. Kad se vodi računa o svemu, onda mlijeko mora imati odgovarajući kvalitet – kaže Snežana Ignjić iz Balatuna.

Dodaje da je kontrola kvaliteta mlijeka veoma značajna.

– Visok procenat somatskih ćelija ukazuje na nekakav upalni proces u vimenu i mliječnim kanalima. Onda su obavezni pregled i savjet veterinara – kaže Ignjić.

Rezultati analize mlijeka su pomoć farmerima kojima ukazuju na probleme u staji i zdravlje grla.

Zoran Marjanović iz Balatuna pojašnjava da analiza pokazuje masnu jedinicu, prisustvo bakterija.

– Mora se voditi računa o zdravstvenom stanju muznih grla. Jedino tako možemo imati ekstra kvalitet i ostvariti dobit – kaže ovaj farmer.

Na velikim farmama, gdje je zatvoren sistem muže, mnogo lakše se postiže kvalitet mlijeka. Ipak, maksimalna pažnja je konstantna.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Ostoja Nikolić iz Batkovića, jedan od većih proizvođača mlijeka u Semberiji, kaže da proizvodnja ekstra klase mlijeka zahtjeva veliki ulog, te da bi stoga i cijena mlijeka trebala biti veća.

– Ohrabruje da se posljednjih godina, zahvaljujući redovnim podsticajima, ova proizvodnja isplati – kaže Nikolić.

Dobra saradnja farmera i stručnih službi daje rezultate. U okviru redovnih kontrola mlijeka, provjerava se mliječna mast, somatske ćelije, proteini, bakterije. Rezultati analize su osnova za ostvarivanje prava na premiju.

Mile Novaković iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi naglašava da kontrole i pokazuju pravo stanje na terenu.

– Popravlja se i kvalitet mlijeka, jer ljudima svaki dan ukazujemo šta je problem. Ako se pridržavaju naših savjeta, taj problem se lako rješava – kaže Novaković.

Pojašnjava da se mlijeko koje ima ispod 400.000 somatskih ćelija i ima ispod 100.000 mikroorganizama svrstava u e-klasu.

– Osim higijene, poželjno je prve mlazeve mlijeka, koji u sebi sadrže veći sadržaj mikroorganizama, odvojiti u posebne posude. Takvo mlijeko se može prokuhati i koristiti za stočnu ishranu. Farmeri koji imaju zatvorene sisteme muže obezbijeđeni su dodatnim filterima tako da se mlijeko prije odlaska u laktofriz filtrira. Ti sistemi se svakodnevno peru, a pranje traje po nekoliko sati, najčešće dva sata, tako da je povećan sistem dezinfekcije – naglašava Novaković.

Podrška 38 miliona KM

Ministarstvo poljoprivrede stočarsku proizvodnju u Srpskoj pomaže kroz direktnu podršku podsticajima za tekuću proizvodnju, kao i kroz dugoročnu podršku kroz kapitalna ulaganja.

Direktna podrška stočarskoj proizvodnji samo u prošloj godini je iznosila oko 38 miliona KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije