Od najstarijih centralica do savremenih mobilnih telefona, od onih napravljenih od oniksa do “Iskrinih” aparata koje je 80 godina imala skoro svaka kuća više od 100 eksponata u Laslovom muzeju svjdoči o razvoju telefonije u posljednjih 125 godina, piše RTS.
– Ovakve kolekcije eksponata, telefona i centralica u Vojvodini i u zemlji nema. PTT muzej Srbije ima lijepu kolekciju, svaka njima čast, ali ovo je privatna kolekcija pa čak ni oni nemaju neke eksponate koje ja posjedujem. Telefonske centralice ujedno i telefone od tri broja pa od pet brojeva, pa onda tu centralicu od hrasta lužnjaka elektručnu nemaju, motorolu predmobilni sistem takođe oni nemaju, pa iz rafinerije što imam jednu centralicu i telefon koja je sama teška 30 kilograma takođe ne posjeduju – navodi Ereš.

Duže od četiri decenije Laslo sakuplja i reparira telefonske aparate.
Najponosniji je na željezničku centralicu sa predajnikom za elektropoštu iz 1878. godine koja je na pruzi Vršac-Temišvar javljala da voz ulazi u stanicu. Do nje je najteže došao.
– Od te centralice zvao sam jedno 40 puta kolegu koji mi je govorio sutra, prekosutra i to je trajalo jedno godinu i po dana i na kraju se ispostavilo da sam ipak uspio da je dobijem – prisetio se Laslo.
Muzej telefona u Šušari je otvoren svakog dana, te nakon šetnje Deliblatskom pješčarom, na čijem obodu leži selo, možete i da se zabavite, i ponešto naučite u prijatnoj atmosferi koju vam nude domaćini puni tople riječi i interasntnih priča.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu