Društvo

LEGENDARNI BOŠKO BUHA NA RASPRODAJI Simbol pionirskog poleta i Titovog doba prodaje se ZAPUŠTEN I PROPAO

Došlo je vrijeme da se riješi sudbina nekad masovno posjećivanog, pa decenijama zapostavljanog Memorijalnog kompleksa “Boško Buha” na Jabuci kod Prijepolja, i to – prodajom.

LEGENDARNI BOŠKO BUHA NA RASPRODAJI Simbol pionirskog poleta i Titovog doba prodaje se ZAPUŠTEN I PROPAO
FOTO: FPTP: RAS SRBIJA

Agencija za licenciranje stečajnih upravnika oglasila je prodaju većeg dijela imovine, nekad vlasništva Ugostiteljsko-turističkog preduzeća “Putnik” iz Prijepolja, koje je u stečaju. Ovu prvu prodaju zakazali su za 28. februar u Beogradu. Oronuli i odavno zaključani objekti na Jabuci, simboli revolucije, pionirskog poleta i Titovog doba, sada idu na doboš, piše današnja Politika.

Ne prodaju se, istina, spomenici na tom prostoru, proglašeni osamdesetih godina prošlog vijeka kulturnim dobrom od izuzetnog značaja, ali sudeći po oglasu, kupca bi mogli dobiti Spomen-dom “Boško Buha”, pred kojim je poprsje ovog bombaša, drveni objekat Muzeja pionira i omladine (bez vrednijih eksponata u njemu), Dom kulture s paviljonima, nekadašnji hotel, kao i zemljište u tom kompleksu smještenom na visoravni pored puta Prijepolje-Pljevlja, u blizini graničnog prelaza ka Crnoj Gori.

Foto; RAS Srbija
Foto; RAS Srbija

Početna cijena za hotel, površine 4.770 kvadrata, iznosi 53,2 miliona dinara. Druga cjelina, navodi se u oglasu, jeste objekat ugostiteljstva Dom kulture, a u okviru njega nekoliko turističkih paviljona i vila, kao i objekat Muzeja pionira i omladine, sve to po cijeni od 30 miliona dinara. Treća cjelina je Spomen-dom “Boško Buha”, sa zemljištem na više katastarskih parcela, po cijeni od oko 14,8 miliona dinara. Ukupno, za ponuđene objekte i zemljište treba izdvojiti 98 miliona dinara.

Biti na vrhu, pa pasti na dno rečenica je koja opisuje sudbinu centra, podignutog na mjestu gdje je Boško Buha poginuo 1943. godine. Donedavni direktor prijepoljskog muzeja, Slavoljub Bato Pušica, koji je poslije četvrt vijeka vođenja te ustanove prije mijesec dana otišao u penziju, pričao je za “Politiku” nedavno o svijetloj prošlosti ovog kompleksa.

Memorijalni kompleks

Prvo je ovdje 1966. napravljen pionirski spomen-dom akcijom “pionirskog dinara” i donacijama, na inicijativu pionira Pljevalja i Prijepolja. Posle su podizani spomenici (veliki bronzani spomenik Bošku Buhi na najvišoj koti Jabuke, Aleja heroja sa bistama ratnika iz svih republika SFRJ, spomenik pioniru Savi Koviću, poprsje Boška Buhe pred spomen-domom), kao i smještajni kapaciteti, omladinsko naselje kroz koje je za pet godina prošlo 14.000 mladića i djevojaka svrstanih u 240 radnih brigada (po njihovom odlasku ostalo je osam paviljona i centralna zgrada). Od tada do raspada Jugoslavije ovdje su svake godine dolazile hiljade đačkih ekskurzija. Memorijalni kompleks je 1986. dobio status nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja, za koji je nadležan Republički zavod za zaštitu spomenika kulture. Turistička posećenost bila je i razlog što je opština Prijepolje kapacitete u kompleksu tada predala na upravljanje “Putniku” – pričao je Pušica.

Foto: RAS Srbija
Foto: RAS Srbija

Ali raspad Jugoslavije devedesetih godina prošlog vijeka bio je poguban za ovaj centar. Prestali su da dolaze posjetioci i ekskurzije, a ovde su jedno vrijeme bile smještene izbjeglice. Vremenom, objekti su zatvoreni, dok odavno zaključane građevine propadaju.

– Spomenike u kompleksu niko ne može da prodaje, oni su kulturno dobro i njih treba štititi, bez obzira na to da li će ostale objekte neko kupitit. Uvijek sam se nadao i vjerujem da će na Jabuku doći neko ko će obnoviti smještajne kapacitete, da mladi kao nekad dolaze u ovo mjesto zbog zdravog vazduha i svijetle istorije – kaže sada o tome Slavoljub Pušica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu