Kandidaturu Džozefa Auna podržalo je više ključnih političkih partija, kao i SAD, Francuska i Saudijska Arabija.
Vlast u Libanu podijeljena je između vjerskih zajednica, a predsjednička funkcija, koja je uglavnom protokolarna, rezervisana je za sljedbenika hrišćanske Maronitske crkve.
Aunov rival, iza koga je stajao Hezbolah, moćna vojna organizacija šiitskih muslimana i politička partija koju podržava Iran, povukao se u srijedu i podržao vojnog komandanta.
Izbor novog predsjednika dolazi šest nedjelja pošto je Liban pristao na prekid vatre kako bi se okončao rat između Izraela i Hezbolaha.
Ko vlada Libanom i koliku moć ima Hezbolah
Libanska vojsku, na čijem je čelu Aun bio od 2017. godine, nije učestvovala u sukobu i ima ključnu ulogu u sporazumu o prekidu vatre.
Od nje je zahtjevano da pošalje vojnike u južni Liban kada se izraelske trupe povuku i da osigura da naoružane snage Hezbolaha ne budu prisutne u ovom području do 26. januara.
Hezbolah je takođe izgubio jednog od najvažnijih saveznika pošto su pobunjenici svrgli predsjednika Bašara al-Asada u susjednoj Siriji u decembru 2024.
– Nova faza u istoriji Libana – je počela, kazao je Aun poslije izbora na mesto predsjednika.
Šezdesetogodišnjak je obećao da će tokom šestogodišnjeg mandata osigurati da predstavnici libanske države „jedini imaju pravo da nose oružje”, što je poruka koja se odnosila i na Hezbolah, za koji se prije 13-mjesečnog konflikta vjerovalo da ima snažniju vojsku od državne da se suprotstavi Izraelu.
Aun je kazao da je jedan od njegovih prioriteta i obnova zemlje poslije uništenja izazvanog „izraelskom agresijom” u južnom Libanu, južnim predgrađima Bejruta i u dolini Beka na istoku, što će po procjeni Svjetske banke koštati 8,5 milijardi dolara.
On je obećao i političke i ekonomske reforme koje mnogi smatraju neophodnim u državi pogođenoj većim brojem kriza.
Pored sukoba između Hezbolaha i Izraela, država prolazi kroz jednu od najgorih ekonomskih kriza poslijednjih šest godina.
Prethodno je 2020. godine ubijeno 200 ljudi u eksploziji u luci u Bejrutu.
„Želimo mir u zemlji“
„Nadamo se da će moći da ispuni makar pola od onoga što je obećao”, kazao je Salim Nasr, mještanin sela iz koga je Aun, agenciji Frans pres.
Kao predsjednik, Aun neće moći da donosi izvršne odluke. On ima ovlašćenje da potpisuje zakone kako bi stupili na snagu, održava konsultacije sa političkim strankama radi izbora premijera i odobrava sastav kabineta prije nego što o njemu glasaju poslanici.
Liban je bez vlade koja normalno funkcioniše od posljednjih parlamentarnih izbora održanih u maju 2022.
Predsjednik tehničke vlade Najib Mikati nije uspio da obezbjedi podršku za sastav novog kabineta prije nego što je završen mandat prethodnog predsjednika Mišaela Auna u oktobru 2022.
Duboko podijeljeni parlament potom nije uspio da izglasa novog predsjednika tokom 12 pokušaja.
Ni Hezbolah ni njegovi protivnici nisu uspjevali da obezbjede dovoljno poslaničkih glasova za kandidate.
Mnogi poslanici su tokom glasanja ostajali suzdržani, bilo je nevažećih glasova ili nije bilo kvoruma.
Put za izbor novog predsjednika otvoren je pošto se Sulejman Frangi, lider pokreta Marada, koga je podržavao Hezbolah dvije godine, povukao iz predsjedničke trke u srijedu.
Aun je izabran u drugom krugu glasanja, zahvaljujući glasovima 99 poslanika, i pošto su ga podržali Hezbolah i njegov saveznik Amal pokret.
Odmah pošto je novi predsjednik izabran, televizije su prenijele scene slavlja širom zemlje.
Specijalna koordinatorka UN za Liban Žanin Henis-Plašert rekla je da je izbor predsjednika „dugo očekivani prvi korak ka prevazilaženju političkog i institucionalnog vakuuma u Libanu i obezbjeđivanju funkcionalnih državnih institucija koje libanski narod zaslužuje”.
– Premijer mora biti imenovan i vlada formirana bez odlaganja. Zadaci pred libanskom državom suviše su važni da bi se gubilo vrijeme – dodala je ona.
– Aun će obezbjediti ključno vođstvo u trenutku kada Liban i Izrael primjenjuju u potpunosti prekid neprijateljstva – rekao je američki predsjednik Džozef Bajden i dodao da čvrsto vjeruje da je on pravi lider za ovo vrijeme.
Francuski predsjednik Emanuel Makron čestitao je Aunu na, kako je rekao, „ključnim izborima” koji „utiru put reformama, obnavljanju suvereniteta i napretku Libana”.
Iranska ambasada je takođe uputila čestitke i rekla da se raduje saradnji sa Libanom.
Nadam se da će Aunov izbor doprinjeti stabilnosti u Libanu i „dobrim komšijskim odnosima”, rekao je izraelski ministar spoljnih poslova Gideon Sar, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu