On je naveo da su stambeni u drugi objekti Srba u Glini, Petrinji i Sisku, ali i mnogim selima na Baniji doživjeli stravična razaranja, da je veliki broj kuća sravnjen sa zemljom, a drugi dio oštećen sa urušenim krovovima i popucalim zidovima.

– U zemljotresu su teško oštećeni hramovi SPC i parohijski domovi u Sisku, Petrinji i drugim mjestima. Zbog toga je važno da Vlada Srbije u što kraćem roku obezbijedi stambene kontejnere, grijalice, ćebad, pakete hrane i higijene, kao i novčanu pomoć za sanaciju posljedica katastrofalnog zemljotresa – rekao je Linta.
On je istakao da Srbi na Baniji i u drugim dijelovima Krajine, i prije razornog zemljotresa, nisu imali osnovne uslove za život, odnosno dio njih je živio bez struje, vode, asfaltiranih puteva i javnog prevoza, saopšteno je iz Saveza Srba iz regiona.
– Zbog toga su Srbi od završetka rata do danas građani drugog reda i diskriminisani u svim oblastima društvenog života. Bez aktivne pomoći Vlade Srbije u sanaciji posljedica zemljotresa, šansa za opstanak malobrojnih Srba na Baniji biće daleko manja – zaključio je Linta.
Hrvatsku je juče pogodio snažan zemljotres jačine 6,3 stepena Rihterove skale, a epicentar je bio na tri kilometara od Petrinje. Poginulo je sedam osoba, a materijalna šteta je ogromna.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu