Društvo

Ljekarima i veterinarima PUNE RUKE POSLA: Vrelina izazvala najezdu zmija i insekata širom Hercegovine

Visoke temperature vazduha istjerale su zmije na sunce u Hercegovini, a i različitih insekata je sve više, pa ljekari, ali i veterinari imaju pune ruke posla.

Ljekarima i veterinarima PUNE RUKE POSLA: Vrelina izazvala najezdu zmija i insekata širom Hercegovine
FOTO: MOJ KOTOR VAROŠ

U trebinjskoj hitnoj pomoći kažu da ove sezone nije bilo registrovanih ujeda zmija, a da seruma ima dovoljno.

Prošlih godina bilo je nekoliko slučajeva ujeda zmija. Imali smo i situacija  da pacijenti, koji zatraže pomoć u zadravstvenoj ustanovi, ne znaju tačno šta ih je ujelo, pa to nekad i predstavlja problem ljekarima. Prije nekoliko godina bilo je i ujeda šargana. Riječ je o najmanjoj evropskoj zmiji otrovnici. Poslije ujeda zmije ili opasnih insekata najvažnije je što prije doći do najbliže zdravstvene ustanove – objašnjava dr Tatjana Drapić Jovanović, specijalista urgentne medicine.

Ipak, stanovnike Hercegovine ove godine nisu zaobišli insekti. U trebinjskoj hitnoj pomoći kažu da je u posljednje vrijeme dosta ujeda pčela, da se ljekarima javljaju i pčelari koji pčele prebacuju na ispašu.

– To je uobičajno za ovo doba godine. Ujedi pčela su česti u periodima godine kad se duže boravi u prirodi i teško ih je izbjeći. Pacijentima se savjetuje da odmah izvade žaoku koju pčela ostavi na mjestu ujeda i da stave hladnu oblogu na to mjesto. Alergijske reakcije, ukoliko ih ima, nastaju ubrzo poslije ujeda. Nešto je lakše sa ujednom ose, koji je neprijatniji , ali, uglavnom, nema alergijskih rekacija – ističe dr Jovanović.

Ona kaže da su registrovani i slučajevi opekotina od bube „pederus“, koja ne ujeda već ispušta otrov od koga na koži nastaju promjene slične opekotinama.

– One su neprijatne, ali, obično, ne izazivaju veće probleme – navodi dr Jovanović.

Dok ljekari godišnje u Trebinju zabilježe tek po koji ujed zmije, veterinari imaju više posla, ali i problema sa nabavkom seruma.

U najstarijoj veterinarskoj stanici u Trebinju „Srna“ ističu da su u posljednje vrijeme imali tri slučaja ujeda zmija.

– Zmije su ujele jednog psa, kravu, konja – navode u ovoj ambulanti.

Kažu da se bore i sa nedostatkom seruma koji se teško nabavlja, pa u ovoj veterinarskoj stanici trenutno nema seruma protiv ujeda zmija.

– Nema zvaničnog uvoza za BiH. Prošle godine je bio puno jeftiniji, ove godine je baš skup ide i do 90 evra. Očekujemo da se situacija poboljša i da serum stigne iz Beograda preko Banjaluke – objašnjavaju veterinari.

Zmije su odavno poznate kao gospodari hercegovačkog krša i skoro da nema osobe koja se nije susrela sa poskokom ili šarkom, dvije najčešće otrovnice u Hercegovini.

Crna udovica

Stari stanovnik pojedinih dijelova trebinjskog kraja je pauk “crna udovica”, a najviše ga ima u Popovom polju. Tamošnji mještani kažu da ga je nekada bilo ispod svakog kamena, a ni danas nisu rijetki susreti sa njim. Otrov malog crnog pauka sa crvenim tačkicama po tijelu je jači i od otrova pojedinih zmija. U trebinjskoj hitnoj pomoći navode da godinama nije zabilježen nijedan ujed crne udovice.

– Pacijenti dolaze sa ujedima različitih paukova, ali na sreću, ne i crne udovice – kaže dr Tatjana Drapić Jovanović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu