Magazin

"Ljubavna magija" kao simbol Đurđevdana: Etnolog otkriva šta djevojke treba da urade ako žele da se momci GRABE ZA NJIH

Etnolog čačanskog Centra za njegovanje tradicije Jelena Milićević izjavila je da se po narodnoj tradiciji na Đurđevdan počinje ljetnji dio godine, kao i da se za taj praznik vezuju mnogi narodni običaji.

pravoslavni krst
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ona je rekla da po narodnom vjerovanju na Đurđevdan vegetacija postaje ljekovita i da ima “magijska” svojstva, a posebna pažnja poklanja se ovcama, njihovom mesu i mlijeku.

– Prema nekim starim, narodnim običajima postojao je tabu nejedenja jagnjećeg mesa do današnjeg dana. Tako se na Đurđevdan vršila prva muža ovaca za tu godinu kao i ritualno, prvo konzumiranje jagnjećeg mesa u toj godini. Na današnji dan vršila se i ritualna muža ovaca koja se obavljala kroz vjenčiće koji su se pravili od bilja, obično đurđevka ili mlječike koji se beru petog ili šestog maja i prave. Na taj način se štite ukućani, stoka i cijeli imetak – kaže Milićević.

Prema vjerovanjima današnji praznik je veoma značajan i za “ljubavnu magiju”.

Pročitajte još

– U nekim krajevima, mlade, neudate djevojke bi se kitile na današnji dan grančicom graba da bi se u narednom periodu momci grabili za njih. U nekim drugim krajevima, djevojke bi grabuljama grabile travu ili lišće kako bi se takođe momci za njih grabili – rekla je ona.

Za današnji praznik se vjerovalo da može da pokaže i kakve će biti vremenske prilike tokom predstojećeg ljeta.

– Ukoliko bi danas pala kiša odnosno ukoliko bi se, kako narod kaže “zamutila voda”, čekalo bi nas sušno ljeto. Isti je princip i za Veliki petak. Dakle, i na Veliki petak i na Đurđevdan ukoliko dođe do padanja kiše, ljeto će biti sušno. Veliki petak je bio kišan, a ostaje nam da vidimo da li će nas i danas kiša iznenaditi pa onda time i naslutiti sušno ljeto – rekla je Milićević.

Ona je podsjetila da su se u periodu prije Drugog svetskog rata mladi okupljali na izvorima, pašnjacima ili proplancima i tu dočekivala današnji praznik, što predstavlja đurđevdanski Uranak.

– Mi smo danas svjedoci da je ovo praktikovanje pomjereno za pet, šest dana unaprijed ali treba znati odakle nam taj običaj koji sada praktikujemo za 1.maj, a zapravo bi trebalo na Đurđevdan – zaključila je Milićevi, piše Telegraf.rs.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu