Turneja će trajati od 17. do 25. marta, a uz blagoslov mitropilita Grigorija i pokroviteljstvo SPC u Njemačkoj, 15 osoba iz DSC BL odlaze na ovo veliko putešestvije. Oni će predstaviti program socijalne rehabilitacije osamostavljivanja i radnog osposobljavanja osoba sa daunovim sindromom, a biće prezentovan i rad Međunarodnog instituta za daunov sindrom.
Premijerno će se igrati predstava Roko i cicibela.
Od 17. do 20. marta će boraviti u Minhenu, od 20. do 22. marta u Študgartu, od 22. do 24. marta u Diseldorfu i od 24. do 25. marta u Dortmundu.
– Povodom Međunarodnog dana osoba sa daunovim sindromom, a u saradnji sa Srpskim prosvjetnim kulturnim društvom iz Njemačke, 21. marta biće organizovana velika humanitarna fudbalska utakmica između fudbalskog kluba DSC BL i fudbalskih timova iz Štutgarta. Naša ustanova u programu socijalne rehabilitacije ima upravo ovakva međunarodna antistigmatska putovanja, na kojima se u znatnoj mjeri smanjuje socijalna distanca u odnosu na osobe sa daunovim sindromom, a naš centar postaje međunarodno vidljiv i prepoznatljiv – kaže direktor DSC BL Zoran Jelić.
Dodaje da na ovakvim putovanjima osobe sa daunovim sindromom imaju mogućnost da se u potpunosti iskažu sa svim svojim stečenim vještinama.
– Imaju mogućnost da prepoznaju da imaju potencijal i tako jačaju svoje samopouzdanje, koje im je potrebno za ostvarivanje prava na samoizbor i stvaranje svog ličnog identiteta. Prošle godine smo obišli od Egejskog do Baltičkog mora, od zapadnog do istočnog dijela Evrope. Sve su to proputovale osobe sa daunovim sindromom, pa u njihovim pasošima nema više mjesta za udaranje pečata prilikom prelaska granice – ističe Jelić.
Prema njegovim riječima, u novembru prošle godine išli su na slično putovanje u Prag, Frankfurt i Karlsruhe.
– Sada se ovo putovanje nastavlja po Njemačkoj. Veliku zahvalnost dugujemo SPC iz Njemačke, njenim sveštenicima, kao i cijelokupnom našem narodu koji živi i radi u ovoj državi, a koji nam neprestano pomažu, te pokazuju da su uz nas i da nas u potpunosti razumiju – naglašava Jelić.
Kako kaže, na ovakvim putovanjima osobe sa daunovim sindromom dobijaju saznanje da ih ljudi vole upravo onakvim kakvi oni zaista jesu, a takvo saznanje zaista jeste prava sreća u životu.
– Osobe sa daunovim sindromom su, prije svega ljudi, pa tek onda osobe sa daunovim sindromom. Oni imaju pravo za stvaranje svog ličnog identiteta, za stvaranje svoje autonomije i, u konačnici, stvaranje svog samostalnog življenja. Upravo ovo postižemo na ovakvim velikim putovanjima, gdje su osobe sa daunovim sindromom na višednevnom putovanju bez svojih roditelja i mogu se slobodno ponašati, te imati pravo na grešku i pravo na šansu – poručuje Jelić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu