Društvo

"LJUDSKI JE ŠTO IRITIRAMO GRAĐANE" Dr Kisić poručila da kaznena politika neće pomoći da se pobijedi virus

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i članica Kriznog štaba Darija Kisić kaže da na vjeruje da je kaznena politika nešto što će pomoći da pobijedimo virus, već samo odgovornost i kolektivna svijest.

"LJUDSKI JE ŠTO IRITIRAMO GRAĐANE" Dr Kisić poručila da kaznena politika neće pomoći da se pobijedi virus
FOTO: JUTARNJI PROGRAM TV HAPPY/YOUTUBE/SCREENSHOT

Doktorka Darija Kisić Tepavčević, gostujući na RTS, rekla je da se procjenjuje da u odnosu na broj zvanično potvrđenih slučajeva zaraze imamo najmanje pet do deset puta više osoba kod kojih infekcija nije prepoznata, prenosi Blic.

– To je jedan lanac koji je prilično dugačak kada su upitanju potencijalni nosioci infekcije. Takva je priča širom svijeta, ne samo kod nas. Zato je kompletan koncept prevencije da se svi ponašamo kao da smo potencijalni nosioci infekcije, pa čak i osobe koje su preležale ovu bolest, jer smo vidjeli da postoji mogućnost reinfekcije – objašnjava doktorka Kisić.

Navodi da se posljednjih dana na bolničko liječenje primi oko 200 pacijenata više nego što se otpusti.

– Na današnji dan su hospitalizovane 292 osobe, a otpuštene su 102. U odnosu na broj zaraženih svakog dana, oko 15 odsto ima srednje tešku ili tešku pneumoniju koja zahtjeva hospitalizaciju – kaže Kisićeva.

Ističe da je lako izračunati kada će se svi bolnički kapaciteti popuniti ako nastavimo ovom dinamikom.

– Ideja je da smo uvijek par dana ispred. Imamo još uvijek kapacitete koje možemo otvarati, a za koje smo se nadali da neće biti potrebni. Još uvijek ima bolnica koje bi mogle da se prevedu u kovid sistem – naglašava Kisićeva.

Ističe da je sada sve podređeno osobama koje imaju teži oblik kliničkog ispoljavanja Covid-19, ali da su i dalje glavni uzrok umiranja u Srbiji nezarazne bolesti, pa da dio kapaciteta zdravstvenog sistema mora biti ostavljen za takve pacijente.

Doktorka Kisić Tepavčević kaže da je ljudski da članovi Kriznog štaba ponavljanjem istih izjava iritiraju građane, pa se kod njih bude i negativne emocije.

– Vidimo da to nije tako samo kod nas, već širom svijeta. Svima nam se promijenio život i nadamo se da će to da se završi u nekom doglednom vremenskom periodu. Moramo da shvatimo da smo svi na jednoj strani, a virus na drugoj. Moramo da se udružimo u borbi – naglašava Kisićeva.

Kaže da se nekada i članovi njene porodice ljute što propagira sprovođenje određenih mera, ali da kazne svakako nisu rješenje.

Pročitajte još

– Ne vjerujem da je kaznena politika nešto što će pomoći da pobijedimo virus. To mora da bude kolektivna svijest. Niko ne može da me ubijedi da je neka novčana kazna iznad želje da ostanemo zdravi – ističe Kisićeva.

Podsjeća da ćemo sada imati i zakonski okvir za sprovođenje sankcija, ali smatra da kolektivna svijest i odgovornost moraju da budu iznad svega.

“U domovima za stare sporadični slučajevi zaraze”

Doktorka Kisić navodi da se virus trenutno nalazi u 63 ustanove socijalne zaštite, odnosno u jednoj petini ukupnog broja takvih ustanova.

– Uglavnom se radi o sporadičnom broju oboljelih. To jesu najosjetljivija mjesta gdje se virus širi kao požar. Imali smo negativno iskustvo u Nišu i tu smo posebno budni, sa posebnim stepenom nadzora. Kada vidimo apsolutne brojeve, djeluje da su veliki, ali u pitanju su sporadični slučajevi, gdje se brzo reagovalo i nije dozvoljeno da se virus širi – objašnjava Kisićeva.

Kaže da su inicirane određene aktivnosti koje će omogućiti da se poboljša komunikacija korisnika domova za stare i njihovih najbližih.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu