Krater ogromnog meteora, koji je bio širok oko dva kilometra, kako procjenjuju naučnici, mogao bi se nalaziti ispod lave na Bolavenu.
Taj udar bio je toliko snažan da su krhotine meteora razbacane po današnjoj Aziji, Australiji i Antarktiku.
Na zaključak da bi se krater mogao nalaziti u Laosu naučnike su naveli tektiti, mali stakleni objekti, navodi časopis Prosidings of Nešnel akademi of sajens.
Naučnici smtraju da su tektiti nastali tako što se tlo Zemlje rastopilo usljed udara meteora, zatim lansiralo u atmosferu i palo nazad na Zemlju.
Postojanje tektita pokazuje da je meteor bio ogroman i da su se stijene na Zemlji rastopile usred udara, navodi Keri Sih, profesor, istraživač i jedan od autora dokumenta koji pretpostavlja lokaciju kratera meteora.
Bilo je mnogo pokušaja da se locira krater meteora koji je Zemlju pogodio prije oko 800.000 godina. Naša studija je prva koja je prikupila sve moguće dokaze. Naši proračuni ukazuju da se krater nalazi u Laosu, da je širok 13, a dug 11 kilometara – precizira on za Si-En-En.
Za sada, ove tvrdnje su na nivou teorije. Da bi bile potvrđene naučnici će morati da buše tlo nekoliko stotina metara u dubinu kako bi vidjeli hoće li tamo pronaći stijenje karakteristično za kratere, navode mediji.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu