Svijet

LOKALNI IZBORI U HRVATSKOJ Otvorena biračka mjesta za drugi krug

U Hrvatskoj je u nedjelju u 7 sati otvoreno gotovo pet tisuća biračkih mjesta na kojima će birači, u drugom krugu lokalnih izbora, birati 12 župana, gradonačelnike Zagreba i još 46 gradova te načelnike 62 opštine, ostale čelnike izvršne vlasti izabrali su prije dvije sedmice.

hrvatski državljani glasaju u Srbiji
FOTO: ANADOLIJA/FILIP STEVANOVIC

Biračka mjesta otvorena su do 19 sati do kada je na snazi i dvodnevna izborna ćutnja, započeta s prvim minutama subote.

Osim dijela izvršne vlasti, u nedjelju se ponovno bira i opštinsko vijeće Opštine Lećevica, u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Odlučio je tako Ustavni sud RH usvojivši žalbu Renate Kelam, nositeljice nezavisne liste, koja je na izborima 18. svibnja od sedam vijećnika, izborila dva, a ostalih pet izborio je HDZ, čiji je i načelnik Ante Baran osvojio osmi mandat na čelu te opštine.

Kelam se žalila na nepravilnosti uočene kod obilaska birača koji su glasovali u svojim kućama, a Ustavni je sud prihvatio njenu žalbu i naložio ponavljanje izbora.

Među gradovima koji će svoje gradonačelnike izabrati u drugom krugu su tri najveća: Zagreb, Split i Rijeka, ali i oni nešto manji: Pula, Zadar, Dubrovnik, Šibenik, Karlovac, Sinj i Vukovar.

Pročitajte još

Imena župana čeka 12 od 20 županija: Varaždinska, Zagrebačka, Koprivničko-križevačka, Brodsko-posavska, Vukovarsko-srijemska, Istarska, Primorsko-goranska, Ličko-senjska, Zadarska, Šibensko-kninska, Splitsko-dalmatinska i Dubrovačko-neretvanska.

Birače koji u nedjelju dođu na biračko mjesto, dočekaće manje glasačkih listića nego prije dva tjedna, kada se istodobno birala i izvršna i predstavnička lokalna vlast.

Na listiću kojeg će dobiti biće imena samo dvoje kandidata, a biće poredani ovisno o broju glasova koje su dobili u prvom krugu, u drugom više ne vrijedi pravilo abecednog reda.

Kao i u prvom krugu, plave su boje listići za župane i gradonačelnika Zagreba, bijeli za gradonačelnike i opštinske načelnike.

Pobijediće kandidat koji dobije veći broj glasova, a dogodi li se da oba dobiju jednak broj, a za što postoje primjeri, održat će se treći izborni krug.

Kao i u prvom krugu, pravo birati imaju punoljetni hrvatski državljani s prebivalištem u opštini, gradu ili županiji čiji se načelnik, gradonačelnik, odnosno župan bira. Glasati e može samo u mjestu prebivališta, ne u nekom drugom mjestu.

Koliko se birača odazvalo pozivima da izađu na izbore, znaće se u podne i u 17 sati, kada će Državno izborno povjerenstvo (DIP) objaviti podatke o odazivu do 11, 30 sati, odnosno do 16, 30 sati.

Prvi izborni rezultati biće poznati sat nakon zatvaranja biračkih mjesta, u 20 sati, a pobjednici i gubitnici prije 22 sata.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu