Malo sam avanzovao u međuvremenu. Sada primam 30.000 dinara (500 KM) rekao je pjevač koji je do nedavno primao penziju od 25.000 dinara.
– Ali dobro ja imam malo tantijema od izvođačkog prava, ima malo i koncerata pa se skupi dovoljno. Uvijek se sjetim i kad imam i kad nemam ko sam bio i ko sam sad. Samo se sjetim one faze kad sam bio niko i ništa i kažem: polako. Sve će biti. E sad dokle ću da živim ne znam. Hvala Bogu neka bude 105 pa opet.
Rade je ranije pričao da je nekada na nastupima uzimao do 50.000 maraka. Iako ima malu penziju, kaže da mu je drago zbog njegove koleginice Lepe Lukić koja ima tri penzije.
– Jako sam loše prošao sa penzijom, ali ne mogu da se žalim jer sam hvala Bogu dočekao penziju. Kolika je – tolika je, bitno da je dugo koristiš. Ono što sam ja plaćao godinama, na kraju sam dobio nekih 25.000 dinara. Dobio sam status istaknutog umjetnika, ali nažalost nisam penzionisan kao umjetnik, već kao zanatlija. Ja sam uplaćivao sam sebi u nadi da ću jednog dana dobiti tu nacionalnu penziju. Vidio sam kad je država raspisala konkurs, da je konkurencija velika, tako da će se tu umiješati svega po malo, možda će biti i politike, ko zna… Ko bude jači, taj će pobjediti, kao i uvijek… Iza mene niko ne stoji, samo moj rad, ali ima kolega, koji su na razne načine došle do nje – kaže Rade, te dodaje da mu je drago što Lepa Lukić ima tri penzije od skoro 2.000 evra mjesečno.
– Čuo sam da Lepa ima tu nacionalnu penziju i još dvije, hvala Bogu kad može da je koristi. Ja sam cijeli život i karijeru proveo pomažući drugima, kad je trebalo da izvučem svoj prosjek, možda je trebalo da uplaćujem više i sad bih imao više. Ali, ja sam živio u turbulentnom vremenu, kada se mnogo humanitarno radilo, ali ne žalim, jer mi je drago da sam mogao da pomognem drugima. Uvijek sam skromno živio, dovoljno mi je 25.000 dinara. Imam i malo primanja od tantijema kao autor i kantautor, a ponekad odradim neku tezgu i ja sam zadovoljan – priznao je Jorović.
Najveći honorar dobio za jednu pjesmu
– Ne znam zaista, ja sam radio velika veselja, nekad sam bio kralj svadbi i veselja. Nisu to bile neke velike cifre, kao što se sad naduvavaju u javnosti. Previše izmišljaju, spominju 100.000 evra ili maraka, to je sve laž. Sjećam se jedne svadbe, bilo je nas 50 muzičara i pjevača, prešli smo tad 50.000 maraka, ali smo svi dijelili po rangu. Te priče mog kolege Ere Ojdanića da je na svadbi u Ritopeku zaradio 110.000 maraka, to je njegova šala, ja u to ne vjerujem. Možda je malo zaboravio (smijeh). Svi bi to voljeli, ali nije tačno to – završio je Rade, piše Kurir.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu