Stručnjaci iz kompanije “Which?” konačno su dali odgovor.
Da li u mašinu za sudove ređate escajg tako da drške budu na vrhu ili na dnu korpice? Mnoge domaćice imaju dilemu šta je ispravno. Zagovornici metode “dole” tvrde da tako pribor za jelo ostaje čist i suv, dok oni koji preferiraju da drške stavljaju gore smatraju da je to sigurnije tokom pranja sudova, posebno kad su u pitanju oštri predmeti poput noževa.
Koji je pravi način? Proizvođači se slažu: pribor za jelo treba staviti tako da drške budu gore, uz jedan izuzetak.
Ako pribor stavite sa drškama dole, prljavi krajevi viljušaka i noževa izloženi su mlazevima vode, a lako možete uočiti predmete koji su se “stisnuli” zajedno i odvojiti ih. Kad se viljuške i noževi spajaju, voda i deterdžent ne mogu da ih očiste kako treba.
Domaćice koje preferiraju drugačiji način pakovanja escajga prije pranja u mašini navode da to rade zbog bezbjednosti. Oštri predmeti poput noževa su zaštićeniji, a i vađenje pribora nakon pranja je jednostavnije, prenosi Blic žena.
Iz kompanije “Which?” savjetuju da oštre predmete kao što su viljuške i noževi uvijek stavite oštricama okrenutim dole, dok ostatak pribora možete slagati naizmenično gore-dole, kako se pribor ne bi spajao i kako bi čišćenje bilo što efikasnije. Iako vađenje može da potraje malo duže, stručnjaci smatraju da se ovaj mali trud i te kako isplati.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.