Naime, “Feniks Magazin” piše da je čak 11 modela zimskih guma potpuno podbacilo i proglašeno nepreporučljivim za upotrebu, upozorava njemački automobilski klub.
U ispitivanju je testiran 21 model dimenzija 225/40 R18, s cijenama koje variraju od 93 do 177 evra po komadu.
Gotovo polovina testiranih guma dobila je loše ocjene, a 11 modela ocijenjeno je “nedovoljno” zbog izrazito loših performansi u barem jednoj ključnoj kategoriji, poput kočenja na mokrom putu.
Na primjer, automobil s najboljim gumama stao je nakon 31 metar pri kočenju s 80 kilometara na sat na mokrom putu, dok je vozilo s najlošijim gumama na istoj udaljenosti još uvijek vozilo 45 kilometara na sat, što predstavlja ozbiljan sigurnosni rizik.
Osim 11 guma koje su potpuno podbacile, četiri modela dobila su ocjenu “dovoljan”, dok je deset modela ocijenjeno “zadovoljavajuće”.
Samo šest proizvoda dobilo je ocjenu “dobro”, među kojima su: Goodyear UltraGrip Performance 3 (2,0, 171 evra), Michelin Pilot Alpin 5 (2,1, 177 evra), Bridgestone Blizzak 6 (2,2, 167 evra), Dunlop Winter Sport 5 (2,4, 169 evra), Hankook Winter i*cept evo3 W330 (2,4, 140 evra) i Continental WinterContact TS 870 P (2,5, 177 evra).
Za vozače koji se rijetko susreću s teškim zimskim uslovima, povoljnije opcije takođe mogu biti prihvatljive.
Među njima su Momo W-20 North Pole (2,7, 115 evra) i Matador MP93 Nordicca (3,0, 110 evra).
Ipak, ADAC savjetuje oprez i korištenje ovih guma samo u blažim zimskim uslovima.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.