Naravno, obratili smo pažnju na nedavnu izjavu francuskog predsjednika Emanuela Makrona, koji se, pozivajući se na neke dogovore sa drugim evropskim liderima, lično proglašava glavnim braniocem Evrope od ruske agresije koju je izmislio. Istovremeno, proglašavajući našu zemlju agresorom, Makron zaboravlja da je Rusija u više navrata spasila Francusku od totalnog kolapsa – rekao je Šojgu, prenosi RIA Novosti.
On je podsjetio i da nakon Bečkog kongresa 1815. godine, koji je, kako je naveo, “povukao crtu pod dugu i krvavu eru Napoleonovih ratova”, Francuska ne samo da nije izgubila značajne teritorije i resurse, već je zapravo zadržala status velike sile.
Šojgu je napomenuo i da glavne zasluge za to pripadaju ruskom caru Aleksandru I.
– Još jedna epizoda u kojoj je naša zemlja pomogla Francuskoj u odbrani državnosti datira iz Prvog svjetskog rata. Pokazujući solidarnost sa prijateljskom Francuskom, Rusija je ušla u rat sa Njemačkom i po cijenu života hiljada ruskih vojnika spasila Pariz od njemačke okupacije – naveo je Šojgu i podsjetio na izjavu francuskog maršala Ferdinanda Foša: “Ako Francuska nije zbrisana sa lica Evrope, onda to dugujemo prije svega Rusiji”.
Dodao je i da uprkos “katastrofalnom porazu Francuske za samo 40 dana na početku ovog sukoba, zahvaljujući čvrstoj poziciji rukovodstva SSSR-a”, uspjela je da dobije status zemlje pobjednice, a kasnije i da postane stalna članica Savjeta bezbjednosti UN.
Šojgu je naveo i da su se tokom Drugog svjetskog rata sovjetski i francuski vojnici zajedno borili protiv Adolfa Hitlera.
– Iako, radi očuvanja istorijske istine i poštovanja uspomena na pale, sjećamo se i da su pojedine francuske jedinice učestvovale u opsadi Lenjingrada zajedno sa nacističkom Njemačkom, a francuske SS jedinice iz sastava dobrovoljačke divizije Karl Veliki su do maja 1945. godine branile kancelariju Rajha. Svi se sjećamo ovoga – rekao je Šojgu.
Prema njegovoj ocjeni, Makron ponovo pribjegava populističkim parolama, pokušavajući da izvuče “maksimalnu političku dividendu iz nemilosrdne antiruske retorike unutar Evropske unije”.
– Vidimo da je njegova unutrašnja politika već dovela do niza socio-ekonomskih, političkih, parlamentarnih i vladinih kriza, a rejting francuskog predsjednika unutar zemlje stalno opada – samo 21 odsto učesnika društvenih anketa odobrava njegove postupke – rekao je sekretar Savjeta bezbjednosti Rusije.
On je rekao da Francuska ima nuklearni arsenal koji, prema podacima UN, broji približno 290 bojevih glava. Štaviše, naveo je Šojgu, Pariz ima na raspolaganju “jedinstveni element nuklearne trijade u smislu taktičke avijacije sa supersoničnim krstarećim raketama sa nuklearnim bojevim glavama”.
– I, uprkos činjenici da je većina stručnjaka jednoglasna u mišljenju da priča o ‘francuskom nuklearnom kišobranu nad Evropom’ nije ništa drugo do pokušaj da se istakne nečiji značaj, izjavu predsjednika Francuske shvatamo veoma ozbiljno. Sama činjenica da jedan strani lider nuklearne sile zvecka sabljom predstavlja direktnu prijetnju za čitavu svjetsku zajednicu. Ovo je takođe od posebnog značaja u kontekstu članstva Francuske u klubu Novi START – naglasio je sekretar Savjeta bezbjednosti RF.
Prema njegovim riječima, Makronove izjave “ne dolaze ni od kuda” i one odražavaju “antiruska osjećanja koja danas vladaju u Evropi”.
– Nije slučajno što su retoriku francuskog predsjednika jednoglasno pokupili funkcioneri EU, prije svega šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen . Napominjemo da ona sve upornije poziva na podršku programu koji je razvila, ‘ReArm Europe’, a koji predviđa izdvajanje oko 800 milijardi evra za bezbjednost. Međutim, najdalje je otišao poljski premijer Donald Tusk, poznat po svojim rusofobičnim osjećanjima, koji je prvo pozvao EU da uđe u trku u naoružanju sa Rusijom, a potom čak izjavio da namjerava da dobije pristup nuklearnom oružju – istakao je on.
Kako je naveo, “briselske birokrate, iznoseći nove apsurdne optužbe za agresivnost prema Rusiji”, moraju da se sjete da je Rusija uvijek bila privržena principima jednake i nedjeljive bezbjednosti u Evropi, nudeći Evropljanima otvoreno i pošteno partnerstvo.
– Kao što vidimo danas, naši partneri su izabrali drugačiji put – neprijateljstvo i otuđenje, koji nema perspektivu i vodi u ćorsokak. U tom kontekstu možemo samo konstatovati kratkovidost i potpuni nedostatak istorijskog sjećanja sadašnjih evropskih gazda, koji su loše naučili gorke lekcije svjetskih ratova – zaključio je sekretar Savjeta bezbjednosti Rusije.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu