Neki kažu da je to zdrava verzija ove namirnice, a da li je zapravo zdravo jesti tostiran hljeb?
Hljeb se najčešće tostira jer mnogima više odgovara ako je malo hrskaviji i topao. Uopšteno, hljeb koji je prošao dužu fermentaciju je lakši za varenje jer želudac troši manje energije. Stoga bi osobe s osjetljivim probavnim sistemom ili tegobama s probavom trebale preferirati tostirani hljeb.
Zbog tostiranja dolazi do gubitka vode u hljebu, pa na 100 grama tostirani hljeb ima više kalorija.
U svim namirnicama koje sadrže kalorije može se prilikom pečenja i tostiranja stvoriti akrilamid. To se ne odnosi samo za tost već i meso sa roštilja može biti rizično, posebno ako su reš pečeni.
Kod životinja je dokazano da velike količine akrilamida mogu uzrokovati mutacije gena i rak, pa se pretpostavlja da je i kod ljudi moguć sličan učinak.
Kako treba tostirati hljeb?
Zbog sigurnosti treba tostirati hljeb samo do zlatnožute boje. Kriške koje su previše tamne ili crne treba baciti ili barem ukloniti zagorjele dijelove.
Ukupno gledano, tostirani hljeb je nešto lakši za probavu, pa zato ako želite lagani doručak, onda ima smisla tostirati hljeb. Važno je da se ne tostira predugo.
Ipak, tost hljeb sadrži malo hranjivih materija, pa nije najbolji izbor za svakodnevni doručak. Za to je onda bolje da odaberete integralni hljeb, prenosi Ona.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu