Društvo

Marija ispričala svoje traumatično iskustvo: Britanci hapse, zatvaraju i deportuju putnike iz Evrope

Građani Evropske unije šalju se u centre za deportaciju migranata i drže u pritvorskim prostorijama na aerodromima po slijetanju u Veliku Britaniju, jer politika britanske vlade o "neprijateljskom okruženju“ obuhvata i njih nakon Bregzita.

Marija ispričala svoje traumatično iskustvo: Britanci hapse, zatvaraju i deportuju putnike iz Evrope
FOTO: VINCENT JANNINK/EPA

Kako piše Gardijan, Evropljani koji u Britaniju dolaze zbog intervjua za posao su među onima kojima je zabranjen ulazak i kojima prijeti pritvor. Oni su za britanski list govorili o tome da su bili izloženi traumatičnom i ponižavajućem iskustvu protjerivanja, uprkos pravilu Ministarstva unutrašnjih poslova koje izričito dozvoljava nerezidentima da prisustvuju razgovorima za posao.

Zbrka oko toga da li građani EU mogu da istraže tržište rada u Britaniji, a zatim da se vrate kući sa ponudom da bi se prijavili za radnu vizu, samo je jedan od primjera. U drugim slučajevima posjetioci krše pravila, poput onih koja sada zabranjuju građanima EU da pohađaju neplaćenu praksu u Britaniji.

Najmanje desetak evropskih građana – uglavnom mladih žena – privedeno je i protjerano samo na aerodromu Gatvik za samo dva dana prošle nedjelje, rekle su dvije španske pritvorenice. Neki su poslati pritvorski centar udaljen dva sata vožnje, gdje zbog kovid pravila nisu smjeli da napuštaju svoje sobe.

Ostale zemlje čiji su državljani zadržani na aerodromu ili pritvorskom centru u Velikoj Britaniji su Italija, Francuska, Bugarska i Grčka. Nedavno je jedan Francuz zadržan na aerodromu u Edinburgu 48 sati, dok je bugarski ambasador u Velikoj Britaniji potvrdio da je veći broj njegovih državljana držan u centrima za deportaciju.

FOTO: V. LALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: V. LALIĆ/RAS SRBIJA

Dvije Špankinje su zadržane na aerodromu Getvik 2. i 3. maja nakon što su došle odvojenim letovima iz Valensije i Bilbaa.

Marija (25) iz Valensije, rekla je da je kao i mnogi privedeni mislila da je slobodna da istražuje tržište rada bar do oktobra, pogotovo jer je ranije živjela i radila u Britaniji. Marija je rekla da je, kada su službenici granične policije rekli da će je protjerati, ponudila da plati let kući istog dana. Umjesto toga, prvo su je poslali u pritvorski centar, gdje je provela tri “uznemirujuća” dana. Još uvijek sam u šoku – rekla je.

Кada je Gardijan prvi put razgovarao sa Marijom u petak, bila je u pritvorskom centru i uplašena da je bila izložena kovidu. Кasnije tog dana puštena je i naređeno joj je da bude u karantinu u kući svoje sestre u Londonu do 17. maja. Granična policija je zadržala njen pasoš. Toliko sam vremena izgubila. Najgora stvar je bila što niko u centru nije mogao da mi kaže šta će se dogoditi. Oduzeta mi je sloboda i nisam mogla da dobijem pravni savjet – ispričala je.

Eugenija, 24-godišnja žena iz Baskije u sjevernoj Španiji, stigla je u nedjelju 2. maja letom iz Bilbaa na Getvik u Londonu. Planirala je da ode na intervju za posao, ode kući da se prijavi za vizu, a zatim se vrati da živi sa svojim dečkom Špancem, zdravstvenim radnikom koji je u Velikoj Britaniji već četiri godine.

Na Getviku je Eugeniji oduzet mobilni telefon i bila je zatvorena u sobi za zadržavanje 24 sata. Spavala je na rasklopnom krevetu sa još šest drugih ljudi. Zatim je stavljena na let za Barselonu, zajedno sa još jednom Špankinjom koja je željela da obavi razgovor za posao.

Pročitajte još

Marija i Eugenija rekle su da su srele još desetak evropskih državljana zatočenih iz sličnih razloga. Među njima je bilo još dvoje Španaca koji su došli na razgovor za posao, Francuskinju koja je dobila stažiranje u Britaniji i Čehinju koja je doletjela iz Meksika i tamo je vraćena. Čehinja je bila očajna. Кao i ja, znala je da ne možemo odmah da počnemo sa poslom, ali je razumjela da možete da potražite posao i da se vratite u Britaniju nakon dobijanja vize. Кada je ponudila da plati let za Prag, odbili su je i protjerali u Meksiko – rekla je Eugenija.

Ostali putnici sa italijanskim, portugalskim i istočnoevropskim pasošima takođe su protjerani.

Luk Pajper, bivši advokat za imigraciju koji radi za grupe koje nadziru postupanje sa građanima EU nakon Bregzita u Britaniji, rekao je da su pravila zbunjujuća i optužio graničnu policiju za pretjeranu agresiiju. Apsolutno nema potrebe da nekoga šaljete u pritvorski centar ako on može da ostane sa porodicom do protjerivanja – rekao je.

Eugenija je rekla da je to iskustvo bilo toliko traumatično da je odustala od pokušaja da živi sa svojim dečkom. Ne vraćam se nazad. Ne želim ponovo da prolazim kroz to. Ideja da se preselim u Britaniju me užasava – rekla je.

Pritvorenici su se žalili da nisu bili informisani o svom pravu da traže pravnu pomoć. Ministarstvo unutrašnjih poslova nije objavilo podatke o zadržavanjima na granicama otkako je Bregzit stupio na snagu u januaru i ostaje nejasno koliko je pritvorenih nije moglo da stupi u kontakt sa svojim konzulatima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu