Bivši guverner kanadske centralne banke i Banke Engleske ubjedljivo je pobijedio tri rivala u borbi za liderstvo u Liberalnoj partiji.
Dosadašnji premijer Džastin Trudo je u januaru objavio da će se povući sa te funkcije.
Karni je bio jedini kandidat za lidera stranke koji nije bio dio Trudoove vlade i dobio je 85,9 odsto glasova.
Osim što ga čeka žestoka borba sa opozicijom na ovogodišnjim opštim izborima, novi premijer će se suočiti i sa teškim pregovorima sa SAD oko carina usred teritorijalnih pretenzija Donalda Trampa.
U većem dijelu pobjedničkog govora, Karni (59) je kritikovao Trampa, koji je uveo carine Kanadi, poručujući da ta zemlja neće postati nova američka savezna država.
– Amerikanci žele naša bogatstva, našu vodu, našu zemlju. Ako bi u tome uspjeli, uništili bi naš način života. Amerika nije Kanada. Kanada nikada neće biti dio Amerike u bilo kom obliku ili formi. U trgovini, kao i u hokeju, Kanada će pobijediti – poručio je on.
Očekuje se da će Karni narednih dana položiti zakletvu kao premijer i predvodiće liberale na sljedećim opštim izborima, koji bi trebalo da budu raspisani u narednim nedjeljama.
Kanada: Zašto je Trudoova era okončana baš sada
Trka za liderstvo u Laburističkoj partiji počela je u januaru, nakon što je Trudo podnio ostavku poslije skoro decenije na funkciji.
Bio je suočen sa unutrašnjim pritiskom da odustane zbog duboke nepopularnosti među biračima, koji su bili frustrirani stambenom krizom i rastućim troškovima života.
Karni je pobijedio već u prvom glasanju u nedjelju uveče, osvojivši ubjedljivu većinu, što je izazvalo oduševljenje oko 1.600 pristalica stranke u Otavi, glavnom gradu Kanade.
Stranka je saopštila da je više od 150.000 ljudi glasalo u trci.
Karni, koji će voditi manjinsku vladu u parlamentu, mogao bi ili sam da raspiše vanredne opšte izbore ili bi opozicione stranke mogle da izglasaju nepovjerenje kasnije ovog mjeseca.
Vladajući liberali su doživjeli veliki politički povratak od Trudoove najave povlačenja sa mjesta premijera, pošto su Kanađani bili podstaknuti trgovinskim prijetnjama Donalda Trampa i protivljenju aneksije njihove zemlje.
Početkom godine zaostajali su za konzervativcima, predvođenim Pjerom Poaljevrom, više od 20 procenata u izbornim anketama.
Od tada su smanjili jaz, a neke ankete pokazuju da su sada statistički izjednačeni sa Poaljevrovom strankom.
U većem dijelu govora, Karni se usredsredio na, kako je rekao, Trampove „neopravdane carine” Kanadi, najvećem američkom trgovinskom partneru.
SAD su prošlog utorka uvele namete od 25 odsto na kanadsku robu, ali su potom korigovale odluku, izuzimajući od carina robu u skladu sa postojećim trgovinskim sporazumom.
Kanada je odgovorila sopstvenim carinama jer je Trudo optužio američkog kolegu da pokušava da uruši kanadsku ekonomiju.
Karni je isti stav ponovio u pobjedničkom govoru, optuživši Trampa da „napada kanadske radnike, porodice i preduzeća”.
– Ne smijemo mu dozvoliti da uspije – dodao je.
Rekao je da će njegova vlada zadržati carine na uvoz iz SAD „sve dok nam Amerikanci ne pokažu poštovanje”.
Ekonomija Kanade značajno zavisi od trgovine sa SAD i rizikuje da padne u recesiju ako se u potpunosti uvedu sveobuhvatne carine kojima je prijetio Tramp.
– Znam da su ovo mračni dani. Mračni dani koje je donijela zemlja kojoj više ne možemo da vjerujemo – rekao je Karni.
– Prevazilazimo šok, ali nikada ne zaboravimo lekcije: moramo da se brinemo o sebi i moramo da pazimo jedni na druge. Moramo da se saberemo u teškim danima koji su pred nama – poručio je Karni.
Obećao je i da će „obezbjediti kanadske granice”, što je bio ključni zahtjev Trampa koji je optužio Kanadu da nije uspjela da kontroliše tok migranata i droge fentanila koja ulazi u Ameriku.
Američki predsjednik je bio i tema Karnijevih napada na njegovog glavnog protivnika, lidera konzervativaca Poaljevra.
– Plan Pjera Poaljevra ostaviće nas podijeljene i spremne da nas osvoje. Zato što će osoba koja se klanja pred oltarom Donalda Trampa klečati pred njim, a ne stajati protiv njega – rekao je on.
Neposredno prije nego što je Karni izašao na scenu, Trudo je održao emotivni oproštajni govor, osvrćući se na njegovih 12 godina kao lidera liberala.
On je upozorio da se Kanada suočava sa „egzistencijalnim izazovom” od SAD pod Trampom.
Konzervativci su potom napali Karnija da neće ništa promijeniti, već da je „isti kao Trudo”.
Ključni politički stavovi Karnija
Bivši guverner centralne banke Kanade je na široko centrističkoj agendi, što se tumači kao zaokret od Trudoa, koji je liberale pomjerio na lijevo.
Glavno obećanje je da će se pokrenuti veliki energetski projekti poput gasovoda, koji su se posljednjih godina suočili sa političkim preprekama.
Obećao je velika ulaganja u projekte stanovanja i čiste energije, kao i liberalizaciju trgovine unutar Kanade, gdje postoje prepreke između provincija, kao i diverzifikaciju ekonomije dalje od SAD.
Tokom trke za liderstvo u Laburističkoj stranci, Karni je obećao da će smanjiti glomazni sistem savezne vlade, koja se pod Trudoom povećala za 40 odsto, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu