Postupak je pokrenut nakon što je poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Šemsudin Mehmedović, na jednoj od prethodnih sjednica postavio pitanje ministru pravde BiH, Davoru Bunozi, šta je učinjeno povodom kršenja zakona od strane Kubatlije.
On je podsjetio da je Kubatlija na lokalnim izborima 2024. godine bio nosilac liste DNS za Skupštinu opštine Pale, čime je prekršio navedeni Zakon.
– Navedenim je Marko Kubatlija grubo prekšio zakon jer je članom 16. Zakona o državnoj službi u institucijama BiH utvđeno da rukovodeći državni službenik podnosi ostavku na mjesto u državnoj službi od trenutka kada je potvđena njegova kandidatura na javnu funkciju na koju se bira direktno ili indirektno – naveo je Mehmedović.
On je podsjetio da je članom 63. stav (4) istog Zakona propisano da će se novčanom kaznom od 2.000 do 5.000 KM kazniti rukovodeći državni službenik koji ne podnese ostavku na radno mjesto u državnoj službi nakon što je potvrđena njegova kandidatura.
Mehmedović je dalje naveo da Kubatlija nije izolovan slučaj jer su i drugi državni službenici politički aktivni i javno iznose svoje političke stavove što je suprotno važećem zakonu.
Da li iko odgovara za kršenje zakona
Naveo je primjer Josipa Merdže, direktora Instituta za intelektualno vlasništvo, koji je ujedno i glavni sekretar Hrvatskog narodnog sabora BiH, iako je državni službenik.
– Ukazaću i na njegovo javno iznošenje političkog stava. Rekao je: “Ukoliko se potvrdi presuda u slučaju Kovačević, potrebno je formirati treću federalnu jedinicu” – istakao je Mehmedović.
On je upitao ministra Bunozu da li je Upravni inspektorat BiH preduzeo zakonom utvrđene mjere protiv državnih službenika koji javno iznose političke stavove i koji su bili na listama određenih političkih subjekata, te koliko je državnih službenika kažnjeno novčanom kaznom za prekršaje utvrđene Zakonom o državnoj službi u institucijama BiH tokom prošle i pretprošle godine.
Bunoza u svom odgovoru navodi da Ministarstvo pravde BiH ranije nije imao bilo kakvu prijavu za provođenje inspekcijskog nadzora u vezi nepravilnosti koja se odnosi na direktora Agencije za unaprijeđenje stranih investicija – FIPA.
– Upravni inspektorat Ministarstva pravde BiH nije imao saznanja o navedenoj nepravilnosti, pa samim tim nismo mogli ni preduzeti bilo kakve radnje u odnosu na konkretnu osobu. Nakon što je Upravni inspektorat Ministarstva pravde BiH upoznat s navodima isti je, u skladu sa svojim zakonskim ovlastima, pokrenuo inspekcijski postupak, u kojem će se, između ostaloga, utvrditi da li ima osnova za evenutalnu prekršajnu odgovornost navedene osobe, odnosno druge odgovarajuće radnje iz mjerodavnosti Upravnog inspektorata – ističe se u odgovoru ministra Bunoze.
Kubatliji CIK oduzeo odbornički mandat
Odgovarajući na pitanje koliko osoba je toko prošle i pretprošle godine kažnjeno zbog kršenja zakona, Bunoza navodi da tokom obavljanja inspekcijskih nadzora nisu utvrđene nepravilnosti zbog kojih bi se mogao pokrenuti prekšajni postupak zbog kršenja Zakona o državnoj službi u institucijama BiH.
Podsjećamo, Kubatlija je na prošlogodišnjim izborima osvojio odbornički mandat, ali mu je Centralna izborna komisija BiH u novembru prošle godine upravo zato što nije prije kandidature podnio ostavku na mjestu direktora Agencije taj mandat oduzela.
Iz CIK je ovih dana potvrđeno da je protiv Kubatlije, ali i DNS u toku još jedna postupak zbog kršenja Izbornog zakona BiH.
Kubatliju je na čelo FIPA početkom prošle godine imenovao Savjet ministara BiH.
Inače, Kubatlija je bio i direktor Poreske uprave RS u Istočnom Sarajevu, ali ga je SNSD 2020. godine smijenio s te pozicije nakon što je DNS istupio iz vladajuće koalicije.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu