Magazin

Masonerija na tlu bivše Jugoslavije: Razjedinjeni masoni u Kraljevini SHS

Na tlu bivše Jugoslavije masoni su često bili protivnici jedan drugom.

vjenčanje kralja Aleksandra s rumunskom princezom Marijom
FOTO: BRITISH PATHE/YOUTUBE/SCREENSHOT

Čak i članovi istih loža imali su različite političke stavove i uvjerenja, ali su o svemu uljudno raspravljali i pokušavali da nađu zajednička rješenja.

Srpski i hrvatski masoni su u okviru svojih loža imali često radikalno drugačije stavove, koji su se ticali vjeroispovijesti i nacionalne pripadnosti. Otud je Kralju Ujedinitelju bilo teško da upravlja Kraljevinom SHS.

Slobodan Kljakić u svom feljtonu o masoneriji piše: “Kao integralni Jugosloveni, protivnici separatističkih tendencija u krugovima hrvatske politike, uglavnom su pristali na proglašenje Šestojanuarske diktature, koju je kralj Aleksandar Karađorđević uveo 9. januara 1929. godine. Uprkos jasnom znaku da je to neka vrsta smrti za demokratski poredak u državi, bliže srcu im je bila ideja da kralj tako pokušava da spase Kraljevinu Jugoslaviju. Otuda su u šestojanuarskoj vladi uglavnom bili masoni, što je slobodnim zidarima, kao nestranačkoj i opštejugoslovenskoj organizaciji, otvorilo prostor da nastave svoj rad.”

O unutrašnjim nesaglasjima među članovima Velike lože SHS “Jugoslavija”, kada je riječ o njihovim pojedinačnim političkim i ideološkim opredjeljenjima, svjedoče masonski izvori prvog reda, koji se čuvaju u Arhivu Jugoslavije. Na osnovu te građe Zoran D. Nenezić navodi kako je Milan Ulmanski pominjao postojanje centralističke i federalističke struje u pogledu državnog uređenja.

Pročitajte još

Damjan Branković je govorio o monarhističkoj i republikanskoj struji, a profesor Milan Bartoš je pominjao podjelu na tri struje: lijevom krilu – koje su činili protivnici diktature i republikanci – pripadali su dr Ivan Ribar, Ljubomir Dukanac, Đuro Bajalović i dr Sima Milošević; desnom krilu – koje podržava diktaturu – pripadali su uglavnom masoni viših stepena: Vladimir Ćorović, Viktor Novak, Juraj Demetrović, Damjan Branković i drugi; nekoj vrsti centra pripadali su Đorđe Vajferti i Dušan Miličević.

Uprkos tim razlikama, masoni su nastojali da one ne remete unutrašnju harmoniju organizacije, pogotovo zbog toga što je, kako se navodi u jednom slobodnozidarskom spisu, “naša država nova tvorevina”, zbog čega jugoslovenska masonerija “ima goleme zadatke i veliku odgovornost pred vlastitim narodom i masonerijom u svijetu”. Ipak, ujediniteljska mesijanska ideja masonerije učinila je mnogo da se zajednica naroda na Balkanu održi određeni niz godina. Podjele su bile prevelike da bi samo jedna ideja prevladala.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu