Riječ je o bolesti od koje u Srpskoj obolijeva i umire sve više ljudi, a za koju su prevencija i rano otkrivanje dosta teški jer su početne promjene, uglavnom, asimptomatske.
Dr Lora Novaković Lacković, ljekar Odjeljenja onkologije sa opštom pulmologijom Univerzitetskog kliničkog centra Srpske, kaže da je, prateći podatke iz SAD iz 2018, srednja starosna dob dijagnoze raka pluća 70 godina i za muškarce i za žene.

– Skoro 53 odsto slučajeva javlja se kod osoba u dobi od 55 do 74 godine. Rak pluća je vodeći uzrok smrti kod muškaraca starijih od 40 godina i kod žena starijih od 59 godina – kaže za Srpskainfo dr Novaković Lacković.
Dodaje da se 10 odsto slučajeva karcinoma pluća javlja kod bolesnika mlađih od 55 godina.
– Studije o karcinomu pluća kod bolesnika u dobi od 20 do 46 godina pokazuju da je veća vjerovatnoća da će mladi pacijenti s karcinomom pluća biti žene, nepušači, i da će se bolest kod takvih pacijenata najčešće otkriti u već uznapredovalom stadijumu – ističe dr Novaković Lacković.
Prema njenim riječima, kod nepušača dominantnu ulogu u nastanku raka pluća imaju faktori rizika iz okoline.
– Oni uključuju takozvane pasivne pušače, čestice zagađenog vazduha iz okoline ili na radnom mjestu, kao i izloženost radu koji može biti krivac za razvoj čak 30 odsto karcinoma pluća kod nepušača – naglašava Novaković Lacković.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu