Naime, među prvim slučajevima zaraze korona virusom u Bosni i Hercegovini bila je porodilja na Klinici za ginekologiju i porodništvo SKB Mostar.
Mi smo 24 sata na našem odjeljenju imali porodilju za koju nismo u tom trenutku znali da je kovid-pozitivna. Nakon što smo to utvrdili, 15 naših ljekara i 12 sestara otišlo je u samoizolaciju, a zanimljivo je da niko od njih na kraju nije bio zaražen – rekla je u razgovoru za načelnica Klinike za ginekologiju i porodništvo dr. med. Vajdana Tomić.
Ta činjenica, dodala je dr. Tomić, rezultat je strogog pridržavanja epidemioloških mjera koje su se počele primjenjivati nekoliko dana prije prvog registrovanog slučaja korona virusa u Hercegovini.
Uslijedilo je čišćenje i dezinfekcija odjeljenja zbog čega su na SKB Mostar na nekoliko dana obustavljeni porodi i u tom su se periodu obavljali u drugom mostarskom porodilištu, u Regionalnom medicinskom centru dr. Safet Mujić.
U vrijeme epidemije na SKB je oformljena i “kovid-rađaonica” gdje su uspješno obavljena tri porođaja.
– Radilo se o trudnicama iz samoizolacije. Prema njima se moralo postupati kao da su kovid-pozitivne. One su na kraju, pokazalo se, bile negativne, ali u vrijeme poroda to mi nismo znali. Stoga su ljekari morali obaviti porod u punoj zaštitnoj opremi, a kod porođaja je specifično to što vi ne znate hoće li žena roditi za pola sata ili za pet sati – prisjetila se dr Tomić. Nakon dva mjeseca stvari se vraćaju na staro uz neke izuzetke – posjete su redukovane, a muževima je do daljnjeg onemogućeno prisustvo na porođaju.
– Bilo je očeva koji su i u vrijeme najstrožih mjera željeli prisustvovati rođenju svog djeteta. Mi polako stvari vraćamo na staro, ali s tom mjerom nećemo popuštati do daljnjeg – rekla je Tomićeva. Komentarišući broj novorođenih na SKB Mostar, dr Tomić je dodala kako se proteklih godina bilježi trend porasta broja porođaja, a brojka se kreće od 1.700 do 1.800 porođaja godišnje.
– Zadnjih 15-ak godina bilježimo trend porasta porođaja, rekla bih, blagi trend porasta, uz određene oscilacije. Rekordna je godina bila 2014. kada smo imali 1.850 porođaja. U prošloj godini bilo je 1.720 porođaja, a ove godine smo otprilike na istim brojkama i očekujem da ćemo do kraja godine imati oko 1.700 porođaja, otprilike kao i 2019. godine – naglasila je.
Kada su u pitanju uslovi rada na Klinici za ginekologiju i porodništvo, dr Tomić ističe kako u glavnom bolničkom objektu na Bijelom brijegu ljekari, medicinske sestre i pacijentkinje imaju optimalne uslove, ali ono što je ključno za uspješan rad svake zdravstvene ustanove je medicinski kadar.
– S obzirom na okolnosti u kojima živimo relativno smo zadovoljni prostorom i opremom. Što se tiče kadra, moram reći da sam i time zadovoljna. Imamo ukupno 20 ljekara, pet specijalizanata ginekologije i 15 specijalista. Kod nas ovdje još uvijek je zavidan interes za specijalizaciju ginekologije i raduje me što se dobri studenti odlučuju za tu specijalizaciju za razliku od nekih drugih sredina gdje je zanimanje za ginekologiju sve manje zbog stresnosti tog poziva- zaključila je Tomićeva.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu