Sindrom je naziv za skup zajedničkih znakova i karakteristika, a ime Daun potiče od imena engleskog ljekara Džona Langdona Dauna koji je 1866. prvi opisao sindrom, skoro 100 godina prije nego što je pronađen uzrok poremećaju.
Jedan hromosom viška
Uzrok Daun sindroma otkrio je 1959. godine francuski genetičar Jerome Lejeune. Na 21. paru hromosoma otkrio je još jedan hromosom viška, umjesto dva, tu su se nalazila tri hromosoma, a u cijeloj ćeliji umjesto 46, ukupno 47 hromosoma.
Homosomi su sićušne nakupine bjelančevina u svakoj ćeliji ljudskog organizma koje prenose sve nasljedne karakteristike. Na svakom hromosomu nalaze se hiljade gena u kojima su zapisane sve naše nasljedne osobine u obliku DNK. U svakom paru jedan hromosom potiče od majke, a jedan od oca.
Jedno od 650 novorođene djece u opštoj populaciji rađa se s ovim sindromom.
Omogućimo im inkluziju
Uprkos tome, ljudi s Daun sindromom mogu mnogo toga ponuditi zajednici u kojoj žive. Njihova jedinstvenost i karakter često su izuzetno inspirativni za one koji ih poznaju. Međutim, zbog nedostatka razumijevanja i prihvatanja, osobe s ovim sindromom često se suočavaju s predrasudama i diskriminacijom.
Zbog toga je veoma važno da se svi potrudimo da budemo svjesni i prihvatimo osobe s Daun sindromom. Treba da se edukujemo o njihovim specifičnim potrebama i učinimo sve što možemo kako bismo im omogućili puni razvoj i inkluziju.
Simbol Dana osoba s Daun sindromom su šarene čarape jer ih osobe s Daun sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Daun sindromom da se integrišu u društvo, piše Avaz.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu