Kultura

Međunarodni festival animiranog filma: Oskarovac Aleksandar Petrov gost Banjaluke

Svjetski poznati ruski animator Aleksandar Petrov, dobitnik Oskara za film „Starac i more“ 1999. godine, otvoriće Međunarodni festival animiranog filma „Banjaluka 2018“ u Velikoj dvorani „Cinepleksa Palas“ u Banjaluci.

Međunarodni festival animiranog filma: Oskarovac Aleksandar Petrov gost Banjaluke
FOTO: FESTIVAL ANIMIRANOG FILMA PROMO

Autor filmova, nagrađen najznačajnijim svjetskim priznanjima u animiranom filmu, poznat je po veoma zahtjevnoj i komplikovanoj tehnici slikanja pastelnim uljanim bojama na staklu, koja traži puno vremena, pa je zato koristi veoma mali broj animatora u svijetu.

Njegovi najpoznatiji filmovi „Sirena“ i „Starac i more“ (prvi animirani film snimljen u IMAX formatu) biće prikazani na otvaranju Festivala. Učešće velikana svjetske animacije na Festivalu biće upotpunjeno i prezentacijom njegovog rada, uz razgovor sa publikom, te sa studentima animiranog filma, nakon čega će banjalučka publika biti u prilici da pogleda i retrospektivu njegovih filmova.

Jedanaesto izdanje Međunarodnog festivala animiranog filma pred publiku donosi bogat i raznovrstan program, kako takmičarski, tako i prateći. Program „Slovačka animacija“ predstaviće animirane filmove nastale u periodu od 1995. do 2015. godine. Program „Europan animation awards(EAA)“, evropske nagrade za animaciju, koji dodjeljuje nagradu „Emil“, predstaviće najznačanije ovogodišnje evropske animirane filmove u kategorijama kratkometražnog animiranog filma i animiranih serija.

Program „Animirani film Republike Srpske“, koji priređuje Goran Dujaković, daje presjek produkcije animiranih filmova nastalih na prostoru Republike Srpske (ili su autori sa ovih područja), a koji su rađeni u posljednjih šest godina. Od 2014. godine, kada je pokrenut, smjer Animirani film na banjalučkoj Akademiji umjetnosti krupnim koracima napreduje i daje širok raspon od studentskih vježbi, video spotova, do vrlo kompleksnih filmova koji predstavljaju kombinaciju različitih tehnika animacije ili prožimanje različitih filmskih vrsta.  Animirani film Republike Srpske predstavlja danas važan segment animirane scene Bosne i Hercegovine, koja je u stalnom usponu.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

„Zagreb film“ biće predstavljen sa programom koji priređuje Bajko Hromalić, izborom šezdesetak kratkih mini – filmova nastalih u zlatnom periodu Zagrebačke škole animiranog filma.  Kao popratni program, „Zagreb film“ po prvi put u Banjaluci na Festivalu izlaže orginalne crteže i folije 13 najznačajnijih autora svjetski poznate Zagrebačke škole crtanog filma. Tako će banjalučka publika biti u prilici da vidi folije Dušana Vukotića iz filma „Surogat“, koji je dobio Oskara 1962. godine kao prvi animirani filma koji je dobio tu nagradu za kratki film izvan SAD.  Izložba će biti postavljena u Kulturnom centru Banski dvor, a pratiće je bogato ilustrovani katalog.

U okviru Festivala biće uprličeno i nekoliko promocija knjiga i strip izdanja. Knjiga „Američki animirani film do 1941. godine“ profesora istorije filma sa zadarskog univerzitea Rajka Petkovića, predstavlja istorijski presjek razvoja američke animacije, od njenih početaka, uspostavljanja studijskog sistema, do velikog štrajka u diznijevim studijima. „Subverzivni animirani filmovi“ Srađana Radakovića, reditelja i profesora na Akademiji umjetnosti iz Novog Sada, predstavlja presjek malo poznate produkcije animiranog filma nastalog u porodukciji „Neoplanta film“ iz Novog Sada, nastalih u periodu 1969 – 1981. godine, u kojoj su stvoreni neki od najznačajnijih srpskih animiranih filmova u režiji Borislava Šajtinca („Nevesta“, 1971., „Nije ptica sve što leti“, 1970., „Iskušenje“, 1971…). Promocija ove knjige biće popraćena projekcijom šest animiranih filmova „Neoplanat filma“. Ovogodišnja strip produkcija udruženja „Deveta dimenzija“ biće predstavljena u okviru promocija ovogodišnjeg Festivala sa najnovjim strip albumima. Član žirija Festivala Darko Masnec, koji je 2017. godine doktorirao sa temom „Zagrebačka škola crtanog filma – umjetničke i tržišne prakse u kontekstu videoigara“ održaće predavanje o jednom segmentu animacije koji je u ovom trenutku u trendu u svijetu – animacija i video igrice.

Finasijski, održavanje Festivala podržali su Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, Udruženje filmskih radnika u Bosni i Hercegovini iz Sarajeva i Kancelarija specijalnog predstavnika Evropske unije (EUSR) u Bosni i Hercegovini.  Zbog skromne finansijske podrške grada Banjaluka, Festival ove godine nije u godišnjem kalandaru kulturnih manifestacija grada Banjaluka.  Održavanje Festivala pomogao je prostorom i tehničkim resursima „Cineplexx Palas“ iz Banjaluke, a medijski pokrovitelj je „Elta televizija“.

I ove godine o festivalskim nagradama odlučivaće poznata imena. U žiriju Festivala animiranog filma biće Darko Masnec iz Hrvatske, Mina Cvetinović Pavkov iz Srbije i Mladen Miljanović iz Bosne i Hercegovine.

Revija za studente

U okviru saradnje Festivala sa Studentskim parlamentom Univerziteta u Banjaluci, prije početka Festivala biće prikazan izbor nagrađenih animiranih filmova sa dosadašnjih festivala, za studentsku populaciju.  Jedanaesto izdanje Međunarodnog festivala animiranog filma „Banjaluka 2018“ ove godine održava se istovremeno u Banjaluci i Trebinju,  i to od 24. do 28. oktobra.

Foto: Festival Anmiranog filma Promo
Foto: Festival Anmiranog filma Promo

Premijera “Ostrva pasa” Vesa Andersona

Posebno iznenađenje organizatora Festivala je prikazivanje  dugometražnog animiranog filma „Ostrvo pasa“, kultnog američkog reditelja Vesa Andersona, ovogodišnjeg dobitnika „Srebrenog medvjeda“ na 68. Berlinalu. Ovaj film će prikazivanjem na Festivalu u Banjaluci imati svoju bosansko – hercegovačku premijeru. Ovaj film biće prikazan na zatvaranju Festivala.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije