Biznis

Trendovi na tržištu rada: Najveća POTRAŽNJA ZA RADNICIMA u sektorima tehnologije, zdravstva i građevinarstva

Stručnjaci predviđaju povećanu potražnju za radnicima u sektorima tehnologije, zdravstva i građevinarstva u Bosni i Hercegovini u ovoj godini.

Programer
FOTO: CBS 58/YOUTUBE/SCREENSHOT

Prema Inicijativi za održivo zapošljavanje, Inova, programu koji vodi banjalučka Područna privredna komora tržište rada u BiH prolazi kroz značajne promjene, a naredne godine donose i nove izazove i prilike.

– Prema procjenama Svjetske banke, očekuje se rast BDP-a od oko četiri odsto do 2026. godine, što će u velikoj mjeri zavisiti od investicija, reformi i poboljšanja poslovnog okruženja – navode iz Inove.

Pojašnjeno je da IT sektor nastavlja da raste, te da će najveća potražnja biti za programerima, analitičarima podataka i stručnjacima za sajber sigurnost. Osim toga digitalizacija i razvoj softverskih rješenja postaju ključni za poslovanje mnogih kompanija.

– Zdravstvo se suočava s izazovima zbog starenja populacije, što će povećati potrebu za medicinskim sestrama, doktorima i drugim zdravstvenim radnicima – navode iz Inove.

Građevinarstvo će ostati jedan od najstabilnijih sektora.

Građevinski radnici, inženjeri i tehničari biće i dalje traženi, naročito u kontekstu novih infrastrukturnih projekata i potencijalnog preseljenja većih proizvodnih pogona iz zapadne Evrope u BiH – dodaje se.

Očekuje se porast domaćih i stranih investicija, što će direktno uticati na otvaranje novih radnih mjesta.

Ključne industrije koje će privući investicije uključuju: obnovljive izvore energije, turizam, te proizvodnju jer privlačenje novih proizvodnih pogona može podstaći zapošljavanje u industrijskim sektorima.

Pročitajte još

– Jedna od ključnih tema u narednim godinama biće reforme u zavodima za zapošljavanje. Prema predloženim izmjenama, nezaposlene osobe koje tri puta odbiju ponuđeni posao biće skinute s evidencije biroa. Cilj ove mjere je smanjenje broja pasivnih tražilaca posla i veća odgovornost prema zapošljavanju – navode iz Inove.

Kako bi pojedinci i kompanije iskoristili prilike koje donosi ekonomski rast, potrebno je prilagođavanje obrazovnog sistema potrebama tržišta. Takođe, podsticanje cjeloživotnog učenja, dodatnih edukacija i prekvalifikacija može značajno povećati konkurentnost radne snage.

– BiH se nalazi pred ključnim godinama razvoja, a tržište rada će igrati jednu od glavnih uloga u tom procesu. Oni koji se prilagode promjenama i ulažu u svoje znanje i vještine imaće veće šanse za uspjeh u dinamičnom poslovnom okruženju – dodaje se u analizi očekivanih trendova na tržištu rada.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu