Magazin

Medvjedi više ne sanjaju zimski san: Pospani lutaju oko jazbina, a sve zbog jednog razloga

Pospani medvjedi tumaraju dijelovima Sibira zbog neočekivano visokih temperatura za ovo doba godine i tu oblast, saopštio je Departman za zaštitu divljih životinja. Bilo je dana i kad su temperature išle do 20 stepeni.

medvjed
FOTO: MARCEL BIERI/EPA

Kako navodi LiveScience hibernacija medveda ili njihov zimski san najčešće počinje krajem oktobra, ali ove godine kasni.

– Topli novembar spriječio je medvjede da spavaju u regionu Amur. U nekim dijelovima, pospani medvjedi i dalje lutaju oko jazbina. Nije im više neophodno da jedu kako bi skupili zalihe za zimu (većina normalnih medvjeda je već dugo spremna za hibernaciju), ali ono što ih sprečava da konačno odu u krevet je „nepristojno“ visoka temperatura za njihov ukus – naveo je Departman za zaštitu divljih životinja u regionu Amur na Telegramu krajem novembra, piše Magazin Novoasti.

Međutim, ženke sa mladuncima nemaju ovaj problem. Majke sa mečićima odvele su svoje krznene mališane u jazbine strogo po rasporedu – krajem oktobra. I nijedna vremenska anomalija im ne smeta.

Prema podacima, najviše dnevne temperature samo u jednom danu u novembru bile su ispod nule, a bilo je dana kada su u ovom dijelu Sibira išle i do 20 stepeni, navodi The Moscow Times.

Tek posjlednjih nekoliko dana temperature su otišle u minus, a za sutra je za ovaj region najavljena temperatura od minus 22 stepena, pa se vjeruje da se situacija normalizuje kada je riječ o ritmu života medvjeda.

– Za kašnjenje hibernacije mogu da budu krive i vlažne jazbine. Temperature su iznad nule i vlažan sneg se topi i sprečava ih da uđu u jazbine ili da u njima ostanu. Period boravka u jazbini ima ulogu i čuvanja mladunčadi. Zbog toga što su manji, mečići mogu da izdrže drugačije temperature od starijih medvjeda – rekao je za LiveScience Ojvind Tojen, zoofiziolog i profesor na Institutu arktičke biologije na Univerzitetu Aljaske u Ferbanksu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu