Način na koji je govorio o Putinu, način na koji je govorio o sjevernokorejskom lideru, osim kritičkih primjedbi koje je dao, uvijek je postojala neka vrsta fascinacije čistom snagom onoga što ovi ljudi mogu da urade – rekla je Merkel u interjvuu novinarki CNN Kristijan Amanpur.
Bivša njemačka kancelarka je govorila o burnom odnosu sa bivšim predsjednikom, za koga je navela da želi administraciju bez “opterećenja”.
– Moj utisak je uvijek bio da je sanjao o tome da možda prevlada nad svim tim parlamentarnim tijelima za koje je smatrao da su mu na neki način teret i da želi sam da odlučuje o stvarima. Ne možete to pomiriti sa demokratskim vrijednostima – rekla je Merkel.
Ona je navela da Tramp “živi od nekonvencionalnog ponašanja” i često pokušava da “ostavi utisak”.
Veliki dio razgovora Merkel sa Amanpurovom bio je fokusiran na njenu novu knjigu “Sloboda: Memoari 1954 – 2021” o njenih 16 godina liderstva u Njemačkoj.
Kao prva žena na funkciji kancelara, Merkel je detaljno opisala kako je vodila spoljne odnose između Berlina i Brisela, kao i Sjedinjenih Američkih Država, pored svojih stavova o uspjehu demokratija.
– Ovih dana, liberalne demokratije su napadnute. One su pod pritiskom – rekla je ona u intervjuu Amanpurovoj.

Napad Rusije na Ukrajinu do kojeg je došlo nakon njenog mandata, Merkel je nazvala “igrom moći”.
Ona je predvidjela da bi Tramp mogao da pomogne u okončanju sukoba kao što je obećao, ali je pozvala Ukrajinu da prihvati sporazum sa “bezbjednosnim garancijama”.
Uprkos relativno srdačnim odnosima između Moskve i Evrope, bivša njemačka kancelarka je rekla da su stvari počele da se pogoršavaju nakon samita Sjevernoatlantskog saveza 2008. u rumunskoj prestonici Bukureštu. NATO je, kako je podsjetila, najavio da će se i Ukrajina i Gruzija na kraju pridružiti odbrambenom savezu, ne dajući im plan kako da dotle dođu.
– Bila sam čvrsto ubijeđena da Putin neće dozvoliti da se to desi bez preduzimanja mjera, pa sam mislila da je pogrešno stavljati ovo na dnevni red u to vrijeme – istakla je ona.
Kako navodi CNN, tokom premijerskog mandata Merkel, Rusija je pobijedila u petodnevnom ratu protiv Gruzije 2008. godine i započela svoju prvu invaziju na Ukrajinu 2014. godine, aneksijom Krima i okupacijom teritorije na istoku zemlje. Merkel je upozorila da su pregovori sa Putinom težak zadatak i podsjetila da se suočila sa ruskim liderom povodom invazije na Krim 2014. godine, operacije koju je Kremlj prvobitno želio da zamagli, tvrdeći da vojnici koji se bore u Ukrajini nisu dio moskovske vojske.
Ona je napomenula da joj je Putin kasnije priznao da je “lagao” o tome.
– Došlo je do prekretnice u našem odnosu. Sasvim je jasno da sam morala da budem izuzetno oprezna u pristupu prema njemu. Dakle, ne možete da vjerujete samo u dogovor sa njim – to je apsolutno tačno.Pregovori o okončanju rata u Ukrajini moraju Kijevu da obezbijede bezbednosne garancije – istakla je Merkel.
Upitana da li je napravila greške u procjeni tokom svog premijerskog mandata, s obzirom da na tvrdnje njenih kritičara da je ekstremno oslanjanje Njemačke na jeftini ruski gas pomoglo jačanju ekonomije Moskve i njenog uticaja u Evropi, Merkel je rekla:
– Uvijek moramo da posmatramo stvari u odnosu na tadašnje okolnosti. Mislim da nema puno smisla govoriti o tome iz današnje perspektive.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu