Svijet

"Mi ne želimo da pripadamo Americi" Danska poslala privatne poruke Trampu u vezi Grenlanda

Danska je proteklih dana poslala privatne poruke timu novoizabranog američkog predsejdnika Donalda Trampa u kojima je izrazila spremnost da razgovara o jačanju bezbjednosti na Grenlandu, ili povećanju vojnog prisustva SAD na tom ostrvu, navela su dva dobro obaviještena izvora za portal "Aksios".

Grenland
FOTO: MAGNUS KRISTENSEN/EPA

Kako su naveli izvori “Aksiosa”, danska vlada želi da putem poruka upućenih Trampu preko njegovih savjetnika ubijedi novog predsjednika da se njegova zabrinutost za bezbjednost može riješiti bez pretenzija SAD na Grenland.

Izvori “Aksiosa” su naveli da danska vlada želi da izbjegne javni sukob sa novom američkom administracijom, pa je od članova Trampovog tima zatražila razjašnjenje u vezi toga šta je novi predsjednik htio da kaže svojim izjavama o Grenlandu.

U porukama prenijetim Trampovom timu, danska vlada je jasno stavila do znanja da Grenland nije na prodaju, ali je izrazila spremnost da razmotri bilo kakav drugi zahtjev SAD u vezi ovog ostrva, naveli su izvori.

Premijer Grenlanda u posjeti Danskoj

Danska premijerka Mete Frederiksen i njen kolega sa Grenlanda Mute Egede juče su u Kopenhagenu razgovarali o novonastaloj situaciji.

Fredriksen je poslije sastanka kazala da je tražila sastanak sa Trampom, a to je rekao i Egede.

– Mi ne želimo da pripadamo ni Danskoj ni Americi. Mi želimo da budemo Grenlanđani – rekao je Egede, zagovornik nezavisnosti ostrva.

Kako navodi “Aksios”, Trampovo odbijanje da isključi mogućnost da kontrola nad Grenlandom bude ostvarena vojnom silom, predstavlja u suštini prijetnju invazijom na dugogodišnjeg saveznika u NATO, Dansku.

Pročitajte još

Grenland, koji ima 56.000 stanovnika, ima veliku autonomiju, ali je Danska nadležna za odbrambenu politiku tog ostrva.

Tramp je u više navrata izjavio da je kontrola nad Grenlandom, najvećim ostrvom na svijetu, neophodna za američku nacionalnu bezbjednost u odnosu prema Rusiji i Kini, a njegov sin Donald Mlađi je protekle sedmice posjetio to ostrvo.

Pitanje klimatskih promjena otvara takmičenje supersila za kontrolu na Arktiku, kao i korišćenje mineralnih bogatstava Grenlanda.

SAD već imaju vojnu bazu na tom ostrvu na osnovu sporazuma sa Danskom iz 1951. o odbrani Grenlanda, u okviru kojeg bi se moglo razgovarati o jačanju prisustva američkih snaga.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu