Biznis

"Mi smo upozoravali skoro godinu dana" Pravnik "Viadukta" otkrio da postoje 2 opcije za rješenje problema

Još uvijek se čeka rješenje arbitražne presude u predmetu "Viadukt i drugi protiv BiH".

Baroš
FOTO: N1/TV/SCREENSHOT

Na vanrednoj sjednici Fiskalnog vijeća BiH blokiran je prijedlog da se dug Republike Srpske prema ovoj slovenačkoj firmi isplati iz državnog budžeta.

Za N1 je govorio pravni predstavnik ove firme, Nenad Baroš i naglasio koje su dvije opcije u ovakvim situacijama.

Na pitanje šta će naredno uslijediti u ovom slučaju, Baroš je kazao:

– Iskreno, to je više pitanje za institucije. Što se nas tiče, mi znamo šta treba da radimo. S obzirom da kod ovakvih pravnih stvari imate dva načina: da se plati dobrovoljno ili da se plati prinudno odnosno postupkom izvršenja – poručio je i dodao:

“Mi smo pokrenuli postupak izvršenja u BiH i inostranstvu, ali u međuvremenu je Vijeće ministara formiralo Tim za pregovore. Nas su kroz neke sastanke koje smo imali sa tim timom uvjeravali da je BiH spremna da izvrši svoju obavezu po presudi. Međutim, na prošloj vanrednoj sjednici, prijedlog Ministarstva finansija, čini mi se da Ministarstvo nije predložilo plaćanje, iako je jedan od članova Tima za pregovore iz Ministarstva. Ograđujem se jer nisam vidio kompletan dokument, ali ono što smo vidjeli nije prijedlog za plaćanje – naveo je on.

Koliko ćete još čekati, dug raste?

Pročitajte još

– Mi smo zadnjih par sedmica malo usporili, postupci idu dalje, iz razloga što smo očekivali da može doći do nekog dogovora. Ukoliko do dogovora ne dođe, postoji problem sa BHANSA, mi smo upozoravali skoro godinu dana. Učinili smo sve što je do nas kada dođe do neke vrste dogovora. Očigledno ne postoji volja na strani Ministarstva finansija da se izvrši obaveza – kazao je Baroš.

Svi često govore o kamati u ovom slučaju, ali to nije jedina štetna posljedica – dodaje Baroš.

– Pravobranilaštvo BiH je u julu prošle godine jasno objasnilo da kamata nije jedina štetna posljedica. Postoje brojne posljedice po državu kada se ne ispunjavaju međunarodne obaveze te države. Posebno ako uzmemo u obzir ako je u zahtjevu za poništenje presude, BiH se pisanim putem obavezala da će dobrovoljno izvršiti presudu ukoliko ne uspije u postupku poništenja. Kamata je onako vidljiva, ali postoje druge štetne posljedice kada se ne izvrši presuda na međunarodnom sudu – smatra on i dodaje:

“Vi ako imate situaciju da jednom tražite da vam se jednom odgodi postupak izvršenja na dvije godine, sada morate ići u izvršenje da bi to naplatili, zamislite kako će to biti u slučaju nekog drugog postupka pred tim sudom. Kakvu će reputaciju imati BiH kao tužena strana – zaključio je Baroš.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu