Biznis

Mijenja se plan embarga na rusku naftu: Mađarska, Slovačka i Češka sada imaju do 2024. da se prilagode zabrani

Evropska komisija je predložila izmjene planiranog embarga na rusku naftu u nastojanju da pridobije države članica koje su saopštile da ne mogu da podrže taj prijedlog, javlja Rojters pozivajući se na tri neimenovana izvora iz Evropske unije.

Mijenja se plan embarga na rusku naftu: Mađarska, Slovačka i Češka sada imaju do 2024. da se prilagode zabrani
FOTO: CLEMENS BILAN/EPA

Izmijenjeni prijedlog, o kojem su na jutrošnjem sastanku razgovarali izaslanici zemalja članica EU, odnosi se na davanje više vremena Mađarskoj, Slovačkoj i Češkoj da se prilagode embargu i pružanje pomoći za unapređenje njihove naftne infrastrukture, rekli su izvori iz EU britanskoj agenciji.

Pročitajte još

Izmjene takođe uključuju produženje tranzicionog perioda transportnim službama EU na tri mjeseca prije stupanja na snagu zabrane za transport ruske nafte, umjesto prvobitno preldoženog roka od mjesec dana, naveo je jedan od izvora, koji je govorio pod uslovom anonimnosti.

Prema izmijenjenom prijedlogu, Mađarska i Slovačka će moći da kupuju rusku naftu koja se dostavlja naftovodim do kraja 2024, dok bi Češka mogla da nastavi kupovine do juna 2024, ukoliko ranije ne dobije naftu cjeovodom iz južne Evrope, rekli su sagovornici Rojtersa.

Prvobitnim priedlogom EK predviđalo se da zemlje EU moraju da prekinu kupovine ruske sirove nafte u roku od šest mjeseci nakon usvajanja te mjere i da zaustave uvoz rafinisanih naftnih proizvoda iz Rusije do kraja godine, pri čemu je Mađarskoj i Slovačkoj bio dat rok do kraja 2023. godine da se prilagode ovim mjerama.

Bugarska je takođe zatražila izuzeće od primjene naftnog embarga EU, ali njoj nisu ponuđeni ustupci u pogledu rokova, rekao je jedan zvaničnik, dodajući da za to “ne postoji pravi razlog”, dok ostale tri zemlje, kojima je dato više vremena, “imaju objektivan problem”.

Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je ranije danas da će njegovoj zemlji biti potrebno pet godina i ogromna ulaganja u domaće rafinerije i cjevovode da bi mogla da transformiše svoj sadašnji sistem snabdijevanja koji se oslanja sa oko 65 odsto na rusku naftu.

Prijedlogom o produženju perioda za uvođenje zabrane brodskim kompanijama u EU da transportuju rusku naftu širom svijeta Brisel je odgovorio na zabrinutost Grčke, Malte i Kipra u pogledu uticaja ove mjere na njihove brodarske kompanije, objasnio je jedan od zvaničnika EU u izjavi Rojtersu.

Prema ranijem prijedlogu, koji je EK predstavila u srijedu, transportmne kompanije iz EU bi morale u roku od mjesec dana nakon stupanja embarga na snagu da prestanu da nude usluge prevoza, posredovanja, osiguranja i finansiranja za transport ruske nafte širom svijeta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu