Društvo

(FOTO) Uprkos protivljenju stanovništva i ekologa: Ministarstvo izdalo ekološku dozvolu za IZGRADNJU hidrocentrale na Plivi

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske dalo je ekološku dozvolu „Prirodnoj energiji“ iz Šipova za izgradnju mini hidroelektrane (MHE) „Jovići“ na rijeci Plivi u Šipovu.

RIJEKA  PLIVA ŠIPOVO
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

U rješenju o davanju dozvole navodi se da se radi MHE na zemljištu označenom kao k.č.618 K.O. Sokolac, opština Šipovo instalisane snage 0,6 MW.

Hidroenergetsko postrojenje, prema dozvoli čine: pregredni prag sa krunom na apsolutnoj koti od 455,10 mm, dovodni kanal dužine 120 metara i širine 6,8 metara te prelivni jaz.

Predviđena je i riblja staza dimenzija 60×60 centimetara, te mašinska zgrada dimenzija 10,21×26 matara.

FOTO: SCREENSHOT
FOTO: SCREENSHOT
FOTO: SCREENSHOT
FOTO: SCREENSHOT

Izgradnji ove MHE prošle godine pobunili su se građani Šipova koji smatraju da bi se izgradnjom druge hidrocentrale na Plivi trajno uništila netaknuta priroda i šansa za razvoj turizma u Šipovu.  

Održan je niz protesta, a sakupljeno je i 2.000 potpisa protiv izgradnje nove mini hidrocentrale na rijeci Plivi.

Predstavnici Inicijativnog odbora „Ne damo Plivu i Janj“ predali su u septembru prošle godine zvanične zahtjeve Vladi Republike Srpske i resornom ministarstvu u vezi sa izgradnjom minihidroelektrane na reci Plivi.

Zahtjevi su uključivali hitnu obustavu svih aktivnosti vezanih za izgradnju MHE, kao i sprovođenje dodatnih ekoloških studija.

Ratko Pilipović, pravnik iz Centra za životnu sredinu najavio je da će Centar pokrenuti upravni spor protiv izdane ekološke dozvole.

– To je nastavak predmeta koji je bio stopiran jedno vrijeme i sada se ide dalje u postupak. Mi ćemo podnijeti tužbu svakako jer smo od početka uključeni u ovaj proces – rekao je Pilipović.

On je pojasnio da je područje gdje je predviđena izgradnja buduće MHE bila planiran za zaštitu, naknadno izuzeto iz buduće zaštite.

– Mi smo iz tog razloga insistirali da se radi studija uticaja na životnu sredinu jer ako je bilo planirano za zaštitu onda je bilo nečeg vrijednog tu da se zaštiti. Sve najviše zavisi od mještana opštine Šipovo, da li žele tu MHE ili ne i na koji način će se boriti. Mi smo bili na protestima prošle godine i tada je iskazana volja velikog broja građana protiv te MHE, međutim taj postupak je ipak nastavljen – rekao je Pilipović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu