Digitalna Srpska

MISIJA "PLAVI DUH" NASA šalje prve GPS signale na Mjesec u cilju lunarne navigacije

Iako trenutno nema zbunjenih turista koji traže put od tačke A do tačke B na Mjesecu, precizna navigacija po lunarnoj površini biće bitna za astronaute u budućim misijama.

Misija "Plavi duh"
FOTO: NASAGODDARD/YOUTUBE/SCREENSHOT

Radi postavljanja temelja za sistem lunarne navigacije, NASA je u okviru eksperimenta LuGRE uspješno primila GPS signale poslate iz Zemljine orbite.

Kao dio misije „Plavi duh“ koja je sletjela na Mjesec 2. marta, prijemnik je primio i pratio komunikaciju iz Globalnog navigacionog satelitskog sistema (GNSS), mreže tehnologija satelitskog lociranja koja uključuje GPS.

Na Zemlji možemo da koristimo signale GNSS za navigaciju u rasponu od pametnih telefona do aviona – kaže Kevin Kogins iz programa NASA za svemirsku komunikaciju i navigaciju (SCaN).

Pročitajte još

– Sad nam LuGRE pokazuje da možemo uspješno primati i pratiti signale GNSS na Mjesecu. Ovo je veoma uzbudljivo otkriće za lunarnu navigaciju i nadamo se da ćemo iskoristiti ovaj kapacitet u budućim misijama.

To znači da će svemirske letjelice u orbiti oko Mjeseca i na njegovoj površini moći precizno da prate svoje pozicije i brzine naspram trenutnog vremena na Zemlji, omogućavajući navigacionim tehnologijama da pronađu rute između lunarnih lokacija.

Lunarni GPS bi takođe trebalo da pomogne letjelicama koje putuju između Zemlje i Mjeseca. Trenutno se pozicija svemirske letjelice određuje pomoću složene kombinacije opservacija i senzorskih podataka, i to može zahtijevati ogroman rad – tako da bi novi pristup trebalo da uštedi vrijeme astronautima i posadi u kontrolnom centru.

LuGRE će nastaviti da bude u kontaktu sa GNSS tokom 14 dana na razdaljini od oko 360.000 kilometara. To bi trebalo dodatno da testira izdržljivost hardvera i identifikuje potencijalne defekte.

Ovo je takođe značajan momenat u svemirskoj istoriji za Italijansku svemirsku agenciju (ISA) – LuGRE je prvi dio opreme razvijene uz pomoć ISA u cilju putovanja na Mjesec. Kad tehnologija bude uspostavljena, NASA i ISA žele da je ponude svim agencijama za istraživanje svemira.

Projekat LuGRE je jedan od mnogih koji se trenutno odvijaju u okviru programa Artemis, čiji cilj je povratak astronauta na Mjesec do 2027, i uspostavljanje dugoročne baze na lunarnoj površini.

– Ova misija je više od nekog tehnološkog dostignuća – kaže Džoel Parker iz Nasinog centra za svemirske letove ‘Godard’ u Merilendu.

– Želimo da obezbijedimo još brojnije i bolje misije na Mjesec u korist svih i želimo da radimo sa našim međunarodnim partnerima, prenosi Telegraf.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu