Banjaluka

"MISLI O PRIRODI" Učenici i nastavnici OŠ "Branko Ćopić" žele status eko-škole

Banjalučka Osnovna škola „Branko Ćopić“ jedna je od 36 osnovnih i srednjih škola iz BiH koje učestvuju u projektu „Misli o prirodi“, koji finansira Vlada Švedske, a implementira Centar za promociju civilnog društva.

"MISLI O PRIRODI" Učenici i nastavnici OŠ "Branko Ćopić" žele status eko-škole
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Nastavnica biologije i eko-koordinator, Milica Savić Knežević, ističe da je ovaj projekat od velikog značaja u cilju unapređenja ekološke osviještenosti čitavog društva. Na učešće ih je, kaže, podstakla želja da nastave i unaprijede svoje dosadašnje djelovanje.

– Ono što nas je motivisalo da se prijavimo na javni poziv objavljen početkom oktobra prošle godine su aktivnosti iz oblasti zaštite i unapređenja životne sredine koje već provodimo u školi, a što je prepoznato u lokalnoj zajednici – rekla je Kneževićeva.

Sekcija

Ona kaže da se u ovoj školi godinama promoviše ekološka misao i pažljivo gradi ekološka svijest, kako u nastavnom procesu, tako i u vannastavnim aktivnostima.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Kroz rad ekološke sekcije naše škole promovišu se ekološke teme, najmlađi uče o značaju zaštite životne sredine i kako da daju svoj doprinos njenom očuvanju. Takođe, godinama učestvujemo u akciji Gradske uprave “Biramo najuređenije školsko dvorište”, gdje se možemo pohvaliti prvim, drugim i trećim osvojenim mjestom. Učenici, nastavnici, kao i vannastavno osoblje, rado se uključuju u aktivnosti koje doprinose ljepšem izgledu naše škole čime se stvara prijatno radno okruženje – ponosno govori Kneževićeva.

Edukacija

Ona ističe da put ka eko-statusu zahtijeva mnogo vremena, truda i posvećenosti, pa samim tim i angažman učenika, nastavnika, ali i vannastavnog osoblja.

– Projekat u fokus stavlja učenike. O aktivnostima kojima ćemo se kroz projekat baviti trenutno su najviše upoznati članovi ekološke sekcije, ali će se vremenom uključiti svi učenici kroz edukaciju i brojne akcije u čemu će pomoći nastavnici, roditelji učenika i vannastavno osoblje. Naš plan podrazumijeva unaprijeđenje postojećeg stanja u području racionalizacije potrošnje vode, uštede energije, poboljšanje upravljanja otpadom, kao i održavanje školskog dvorišta, gdje uvijek postoji mogućnost za poboljšanje – kaže ona.

Izrazila je očekivanje da će status eko-škole doći u Banjaluku, ali i nadu da se ekološka svijest neće zadržati samo u prostorijama njihove škole, nego da će se prenijeti na cijelu lokalnu zajednicu.

– Sve aktivnosti koje smo planirali realizovati imaju za cilj da postanemo sertifikovana eko-škola čije će djelovanje biti zasnovano na ekološkim principima i da kao takvi budemo dobar primjer i putokaz generacijama koje dolaze – zaključila je Kneževićeva.

Okolnosti

Kneževićeva kaže da je rad na aktivnostima koje podrazumijeva ovaj projekat otežan za vrijeme pandemije, ali da je ključ u dobroj organizaciji.

– Otežavajuća okolnost za naš rad je pandemija novog virusa korona zbog čega su uvedene određene mjere zaštite, pa tako i ona koja propisuje zabranu okupljanja. Zato radimo u manjim grupama, a za lakšu komunikaciju koristimo dostupne alate Office 365, kao što je Teams – navela je ona.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu