Politika

MISTERIJA BORAČKOG DODATKA Zašto je BORS pristao da se primanja ratnih veterana ne povećavaju do 2026. godine

Vlada Republike Srpske nedavno je utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske, po hitnom postupku.

MISTERIJA BORAČKOG DODATKA Zašto je BORS pristao da se primanja ratnih veterana ne povećavaju do 2026. godine
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

Kako je pojašnjeno, osnovni razlog za donošenje ovog zakona je omogućavanje izvršenja obaveze isplate novčanih primanja svim boračkim kategorijama koje su obuhvaćene Zakonom o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata što je, kako se navodi, u opštem interesu, posebno imajući u vidu njihove zasluge za stvaranje Republike Srpske i njihovu brojnost.

Inače, visina boračkog dodatka, koji je Uredbom Vlade RS iz decembra prošle godine utvrđen u iznosu od 3 KM po broju mjeseci učešća u zoni borbenih dejstava, proteklih godinu dana predstavljao je povod za brojne svađe i nesuglasice između predstavnika pojedinih boračkih udruženja i aktuelnih vlasti u Republici Srpskoj, ali i predstavnika BORS koji su podržali navedenu uredbu.

“Tajni sporazum”

Najglasniji kritičari utvrđene visine mjesečnog boračkog dodatka bili su predstavnici Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, koji su zahtijevali povećanje navedenog iznosa na najmanje 7 KM. Međutim, kako za Srpskainfo tvrdi predsjednik tog udruženja, Risto Jeftić, najveći problem nije to što je borački dodatak određen u visini od 3 KM, već to što je, prema njegovim riječima, Boračka organizacija Republike Srpske, bez znanja i odobrenja ostalih boračkih udruženja, sa Vladom Srpske potpisala sporazum prema kojem do 2026. godine neće doći do bilo kakvog povećanja boračkog dodatka.

– Da bismo se osigurali da ćemo stalno imati mjesečni borački dodatak uputili smo dopis Narodnoj skupštini Republike Srpske, premijeru i resornom ministarstvu kako bi došlo do izmjene zakona i da to ne bude po sadašnjoj odluci koja, otprilike, glasi: “Imamo para, isplaćivaćemo borački dodatak – nema para, nećemo ni isplaćivati”. Kad to bude uvršteno u zakon, Vlada je dužna da obezbijedi sredstva i obavlja trajnu isplatu mjesečnog boračkog dodatka – objašnjava Jeftić.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Dodaje da je Vlada Srpska donijela odluku kojom je prihvaćen prijedlog ratnih veterana i da će on biti uvršten u Zakon o pravima boraca.

– Što se tiče visine mjesečnog boračkog dodatka, mi smo još ranije tražili da se poveća na 7 KM, ali  nismo bili upoznati s onim što se krilo, a to je da je BORS potpisala sporazum s Vladom da ne bude nikakvih povećanja do 2026. godine. Na osnovu te informacije, koju smo saznali posredno nakon izjave ministra finansija Zore Vidović na pretposljednjoj posebnoj sjednici Narodne skupštine, uputili smo ponovo dopis nadležnim institucijama. Nijedna organizacija, bez obzira da li se radilo o BORS ili nekoj drugoj organizaciji ili udruženju, nema pravo da bez dogovora s ostalim udruženjima potpisuje takve sporazume – poručuje Jeftić.

Pročitajte još

Između ostalog, on tvrdi i da su sredstva, koja su bila planirana za povećanje mjesečnog boračkog dodatka, sada “na mudar i perfidan način prebačena u Fond pomoći BORS”.

– Tu je izvršena zloupotreba. Ta sredstva su bila namijenjena svim borcima, jer imamo boraca koji nisu članovi nijednog udruženja, a na osnovu njihovog zdravstvenog stanja i socijalnog položaja imaju pravo da podnose direktnu molbu resornom ministarstvu i da im nakon razmatranja molbe iz tog fonda bude isplaćena adekvatna pomoć. Međutim, BORS je sada ta sredstva, koja su bila namijenjena za sve borce, prebacio u njihov Fond pomoći. U Statutu BORS jasno piše da niko ne može ostvarivati prava ako nije član te organizacije. To, dakle, predstavlja direktno finansiranje samo BORS i njihovih članova, dok su svi ostali borci gurnuti na marginu – upozorava Jeftić.

“Javno i transparentno”

Predsjednik Predsjedništva BORS, Milovan Gagić, za Srpskainfo tvrdi da u potpisanom sporazumu s Vladom Republike Srpske, kojim je dogovoreno da se visina mjesečnog boračkog dodatka neće mijenjati do 2026. godine, prema njegovim riječima, nema ničeg “tajnog ni spornog”.

– S jedne strane potpisnik tog sporazuma bio je predsjednik BORS Radan Ostojić, a na drugoj strani potpisnik je bio premijer Radovan Višković. Uslov od strane vlasti, kada je donesena uredba o uvođenju svih boraca u pravo dobijanja mjesečnog boračkog dodatka, bio je da se ne traži povećanje boračkog dodatka do 2026, s tim da je BORS tražio da se povećanja, odnosno ona sredstva koja ostaju po osnovu gubitka prava, odnosno toga što više od 5.000 boraca godišnje umre, kao i nekih drugih odbitaka, što na kraju godine iznosi između 5 do 8 miliona KM, da se ta sredstva ne raspoređuju u neke druge resore, već da ostaju za povećanje davanja našim kategorijama – ističe Gagić.

Milovan Gagić
FOTO: BN TV/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ponavlja da je taj sporazum, kako tvrdi, bio javan i da u tome nema nikakve misterije. Što se tiče tvrdnji predstavnika Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS” da su sredstva koja su bila planirana za povećanje boračkog dodatka prebačena u Fond pomoći BORS, te da će to moći da koriste samo članovi te boračke organizacije, Gagić odgovara da ni to nije tačno.

– BORS ima fondaciju koja dugi niz godina nije funkcionisala na pravi način. U zadnje dvije godine, a posebno ove, uspjeli smo dogovoriti da vlast u tu fondaciju uplati određena sredstva kojima se prvenstveno pomaže osuđenim i optuženim za ratne zločine. Sredstva koja legnu na račun fondacije uplaćena su najvećim dijelom tim ljudima. Prošle godine je predsjednik Republike Srpske uplatio 500.000 KM i to je podijeljeno svakom borcu koji je u procesu suđenja ili leži u zatvoru – navodi Gagić.

Na tvrdnje da te pare mogu koristiti samo članovi BORS, ali ne i pripadnici drugih boračkih organizacija i udruženja, Gagić odgovara da je istina potpuno suprotna.

– Tim sredstvima ne pomažemo samo osuđenim i optuženim, već i svim drugim borcima za njihovo stambeno zbrinjavanje, kao i za pomoć onima kojima je potrebno liječenje. Napravili smo program da 100.000 KM dijelimo po zahtjevu boraca, bez obzira kojoj organizaciji ili udruženju pripadali. Takođe, 300.000 KM odlučili smo da podijelimo u svaku opštinu po 5.000 KM, a te pare da idu najugroženijim borcima. Svaka opština je te pare dobila, planiramo da to bude praksa svake godine i da se ta sredstva povećavaju – poručuje Gagić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu