Magazin

Misterije Nikole Tesle (2): Srbin iz Hrvatske

Rođen 10. jula 1856. godine u srpskoj porodici, u siromašnom ličkom selu Smiljani, na teritoriji današnje Hrvatske, Nikola Tesla je odmalena pokazivao okolini da ima neku vrstu posebnog talenta za posao konstruktora i inženjera.

Misterije Nikole Tesle (2): Srbin iz Hrvatske
FOTO: VIVID LIGHT 888/YOUTUBE/SCREENSHOT

Njegov talenat odveo ga je na studije u velike gradove kao što su Maribor, Grac, Prag i Budimpešta. Kao veoma talentovanog studenta tehnike, 1882. godine Teslu zapošljavaju u kompaniji Tomasa Alve Edisona.

Dvije godine provodi u Strazburu, gdje otkriva svoj revolucionarni indukcioni motor, koji radi na naizmjeničnu struju. Dolazi 1884. godine u Ameriku ne bi li ubijedio Tomasa Alvu Edisona u prednost svog izuma. Međutim, ljubomorni Edison ne prihvata ideje mladog, siromašnog Tesle.

Svega par godina kasnije Tesla uspijeva da ubijedi velikog industrijalca i bogataša Vestinghausa da investira u njegove patente. Tako počinje prvi i jedini veliki “električni rat” između Edisona s jedne i Tesle i Vestinghausa s druge strane, na temu jednosmjerne i naizmjenične struje. Rat je vođen preko medija i javnih predavanja pomoću kojih je Tesla porazio Edisona. Brzo se pokazalo da je Teslina vizija bila daleko šira i veća i da njegov projekat vodi u potpuno novi svijet, jer je pomoću naizmjenične struje bilo moguće da se za svega desetak godina elektrifikuje cijela planeta.

U studiji Dejvida Pita “Potraga za Nikolom Teslom” opisano je s kakvim je umjetničko-glumačkim i polemičko-naučnim metodama Tesla prosto raznio sve Edisonove optužbe. Skoro dvije godine svijet je bio u prilici da gleda neku vrstu putujućeg performansa, električnog cirkusa Nikole Tesle, koji je izlazio na scenu velikih svjetskih univerziteta i izvodio magične eksperimente, držeći u rukama sijalice koje bi se palile ili stvarale munje oko njegove glave. Takvi tehno-performansi danas su sasvim legitimni u svijetu postmoderne umjetnosti, izvode ih slavni pop umjetnici poput Lori Anderson, Nam Džun Pajka ili Stelarka.

Pročitajte još

Teoretičar Miško Šuvaković smatra da je Tesla bio preteča postmoderne tehno-performans umjetnosti. Međutim, pomenuti performansi imali su praktični smisao. Upravo su oni bili ključni da se veliki broj investitora i vlada u cijelom svijetu opredijeli za Teslinu naizmjeničnu struju i Vestinghausovu tehnologiju elektrifikacije. Svuda po koži planete nicale su velike trafo-stanice, povezane hiljadama kilometara žica i kalemova okačenih na bandere, kao svojevrsni spomenici Tesli i vrlom novom tehnosvijetu, koji se upravo pomaljao iz tame.

Kada se Tesla poslije velikog uspjeha i pobjede nad Edisonom opredijelio za dalja naučna istraživanja, umjesto da dobro naplati svoj patent, mnogi nisu mogli da razumiju takvu odluku. Mogao je da živi kao bogat čovjek do kraja života, ali on je bio pravi pravcati električni mesija. Njegova vizija je bila nekoliko stotina godina ispred ideja njegovih savremenika.

Tehnosvijet budućnosti kakvim ga je on sagledao svojim duhovnim očima bio je nešto sasvim drugačije; to je bilo mjesto konačne utopije.

(Nastaviće se)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu