Hronika

Mještani očajni i u čudu: Misterija PALJENJA ŠTALA po zabačenim selima, MUP i tužilaštvo ispituju slučaj

Dva planinska sela na jugu Srbije u poslednje vreme pogođena su požarima u kojima su im izgorjele štale i pomoćni poljoprivredni objekti.

Požari u selu kod Brusa
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Iako istrage još uvek nisu otkrile uzrok i eventualne počinioce, mještani Batote kod Brusa i Gložja kod Bosilegrada ubeđeni su da u njihovim domaćinstva neko vatru podmeće.

Požari u selu Batote na obroncima Kopaonika kod Brusa praktično su počeli proletos. Zabilježeni su u četiri domaćinstva, sa velikom štetom na pomoćnim objektima, a samo u posljednjih mjesec dana izgorjele su dvije štale. U jednoj od njih i 18 ovaca u vlasništvu Radovana Zdravkovića, čija je štala posljednja zapaljena, prenosi Blic.

“U štalama nema struje, ljudska ruka ih je zapalila”

U nijednoj od štala, kako su ispričali meštani ovog sela na skoro 1.000 metara nadmorske visine, nije bilo struje, tako da su kao mogući uzrok paljevine kvarovi na instalacijama isključeni. Uz to, do sela iz pravca Brusa vodi samo šumski put. Zbog toga, meštani Batote sumnjaju da je piroman “neko iz njihovog kraja”. Put je katastrofa. Nevjerovatno je da nam tako gore štale. Da li taj dolazi iz daljine ili je neko naš, stvarno ne znamo. Nikada se ovako nešto nije desilo u cijelom Batotu – naveo je za N1 Ivan Zdravković.

Među oštećenima u tom selu je i Radovan Marić kome je štala izgorela krajem novembra. On je, srećom, za razliku od Zdravkovića uspeo da spasi svoju stoku, ali je takođe uvjeren da su požari podmetnuti. Ljudska ruka je zapalila. Nema šta. Učestvovao sam u gašenju požara na svim štalama. Struje nije bilo nigdje – rekao je Marić novinarima.

Tužilaštvo potvrđuje da su štale namjerno zapaljene

Sumnje mještana potvrdili su u Osnovnom javnom tužilaštvu u Brusu koje vodi istragu o požarima, navodeći “da postoje indicije da su štale namerno zapaljene i da policija intenzivno pokušava da pronađe nepoznatog počinioca”.

– U tužilaštvu je formiran predmet i zahtevano je od Policijske stanice u Brusu da prikupi potrebna obaveštenja i da preduzme sve neophodne mere i radnje u cilju otkrivanja učinioca krivičnog dela izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 stav 1 Krivičnog zakonika, u vezi požara u selu Batote kojima su bili zahvaćeni pomoćni objekti – štale, imajući u vidu da je izvršenim uviđajem policijskih službenika i inspektora za preventivu Sektora za vanredne situacije Kruševac utvrđeno da su požari namjerno izazvani. Policijski službenici PS Brus aktivno preduzimaju potrebne mjere i radnje radi otkrivanja izvršioca navedenog krivičnog djela – naveli su u Osnovnom tužilaštvu u Brusu, dodajući da je u sklopu istrage, pored prikupljanja dokaza na terenu, obavljen razgovor i sa nekolicinom meštana Batote.

Pročitajte još

Inače, nakon što je javnost saznala za ove slučajeve, građani su se putem društvenih mreža organizovali za pomoć oštećenim mještanima, pa je za manje od 24 časa prikupljen novac u iznosu dovoljnom da sazidaju sve četiri izgorele štale.

U Gložju za tri godine petnaestak požara

Probleme sa požarima nemaju samo mještani tog sela na obroncima Kopaonika. Naime, u selu Gložje kod Bosilegrada, nedaleko od granice sa Bugarskom, takođe tvrde da se u prethodne tri godine dogodilo petnaestak požara, u kojima su izgorjeli pomoćni objekti, i to više od 20 njih.

Posljednji u tom planinskom selu na 1.200 metara nadmorske visine, dogodio se prije desetak dana, a oštećeni domaćin Jordan Taskov ispričao je da je uspeo da spasi stoku iz objekta.

Međutim, iste noći je u drugom zaseoku Gložja izgorjela kuća Slavča Grigorova, zbog čega su mještani postali dodatno uznemireni, a pojedini od njih dežuraju tokom noći pošto sumnjaju da su paljevine koje se dešavaju u noćnim satima, poput onih u Batoti kod Brusa, podmetnute od strane još uvijek nepoznatog počinioca ili više njih.

Opštinska vlast traži pomoć MUP

O posljednjem požaru u selu Gložje obavešteni su i policija i nadležno tužilaštvo, a iz Opštine Bosilegrad, sem materijalne pomoći koja je upućena oštećenima, traže i pomoć MUP-a za rješavanje ovih slučajeva.

– Tražimo da se pojača logistika, da iz MUP-a dođu da nam pomognu jer ovi ljudi strahuju, ne spavaju noću, prosto ne znaju za svoj život, za imovinu – kazao je novinarima predsjednik Opštine Bosilegrad Vladimir Zaharijev.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu