Njegove elegantne latice u nijansama crvene, žute, ružičaste, ljubičaste i bijele boje čine ih omiljenima među ljubiteljima cvijeća. Ali, da bi bili bujni i zdravi, potrebno je započeti sa pripremama mnogo prije nego što pupoljci počnu da se pojavljuju i koristiti za zalijevanje moćni rastvor iz domaće radinosti koji će pospješiti njihov rast, cvjetanje i intenzitet boja.
Đubrivo za lale možete da kupite i u specijalizovanim radnjama, ali iskusni baštovani tvrde da će jednako efikasan biti i onaj napravljen u domaćoj radinosti. Zahvaljujući ovom rastvoru tulipani će biti bujni i raskošni, a boje latica intenzivne.
Domaće đubrivo za lale
Jedan od najdjelotvornijih i ekološki prihvatljivih načina za prihranu tulipana je korišćenje domaćeg đubriva.
Komercijalna đubriva često sadrže hemikalije koje s vremenom mogu negativno da utiču na zemljište u koje ste posadili cvijeće, dok ga prirodne alternative dugoročno obogaćuju. Iskusni baštovani preporučuju upotrebu prirodnog rastvora od svježeg kvasca, šećera i vode.
Kako napraviti domaći rastvor za tulipane?
Otopite paketić pekarskog kvasca u dva litra mlake vode. Ukoliko nemate svjež pekarski kvasac, može da posluži i suvi kvasac. U posudu sa kvascem i vodom dodajte dvije supene kašike šećera, pa sve dobro promiješajte i ostavite desetak minuta da se sastojci sjedine. Ovim rastvorom zalivajte tulipane jednom u sedam dana.
Kvasac podstiče aktivnost mikroorganizama u tlu, poboljšava njegovu strukturu i čini da ključne hranjive materije cvijeću budu dostupnije. Redovna primjena ovog prirodnog đubriva, uz doslijedno zalijevanje običnom vodom, podstiče snažan razvoj korijena i poboljšava intenzitet boja cvjetova tulipana.
Važnost ranog đubrenja
Lalama je, kao i svim drugim biljkama, potrebno dodavati razne hranjive materije kako bi cvijeće bilo bujno i zdravo. Đubrenje igra ključnu ulogu u osiguravanju potrebnih minerala za njihov razvoj. Najbolje vrijeme za početak đubrenja je u prve dvije nedjelje marta, prije nego što se pojave prvi znaci klijanja. Ovakav proaktivan pristup omogućuje lukovicama pristup hranjivim materijama upravo kada im je to najpotrebnije, što rezultira snažnim rastom i zadivljujućim cvjetovima.
Osim đubrenja, održavanje urednih leja s tulipanima ključno je za njihov rast. Tokom jeseni i zime u vrtovima se često nakupljaju otpalo lišće i organski ostaci. Iako ovi materijali mogu da obezbjede izolaciju lukovicama tokom hladnih mjeseci, prekomjerno nakupljanje lišća može da rezultuje pojavom štetočina i bolesti. S dolaskom ranog proljeća, važno je očistiti leje od suvog lišća, grana i ostalog neželjenog organskog materijala. To omogućava bolji prodor sunčeve svjetlosti i vazduha do tla, stvarajući zdravije uslove za rast lala.
Najbolje mjesto u bašti za sadnju tulipana
Tulipani uspijevaju u dobro dreniranom zemljištu koje može da primi dovoljno vlage. Ipak, budite oprezni prilikom zalijevanja i nemojte natapati zemljište vodom. Naime, prejterano zalijevanje može da dovede do truljenja korijena, što može da ošteti ili uništi lukovice. S druge strane, ako je zemljište previše suvo, lukovice se neće pravilno razviti. Ključ je u ravnoteži – umjereno i redovno zalijevanje tokom sušnog perioda podržava stabilan rast, prenosi ŽenaBlic.
Sunčeva svjetlost je još jedan ključni faktor u njezi tulipana. Kako bi tulipani iznjedrili najživopisnije cvjetove, potrebno im je puno sunca. Ako vaša bašta ima sjenovita područja, razmislite o tome da posadite lukovice na mjesta koja su barem šest časova dnevno izložena direktnoj sunčevoj svjetlosti. To će im osigurati dovoljno energije za razvoj snažnih stabljika i raskošnih cvjetova.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu