Digitalna Srpska

Moglo bi vas "skupo koštati": Na meti ste hakera ako ukucate ovih 6 riječi u pretraživač

Kada sljedeći put pretražujete nešto na Gugl obratite pažnju na rezultate prije kliktanja. I nemojte odmah da klikćete na prvi rezultat koji vam se pojavi.

Čovjek kuca na laptopu
FOTO: LUCA SAMMARCO/PEXELS

Pretraživanje interneta sa sobom nosi i određeni rizik. Iako je većina rezultata koje možete da pronađete u pretraživaču legitimna i neće naškoditini vama ni vašem računaru, ipak se povremeno pojave stranice koje nisu baš tako nevine i čiji je jedini cilj da vas iskoriste.

Kompanija za sajber bezbjednost Sophos upravo je objavila upozorenje u kojem upozorava korisnike interneta na šest, naizgled bezopasnih, riječi koje bi ih mogle skupo stajati.

Pročitajte još

Kako su napisali na svojoj veb stranici, analizom internet saobraćaja na Gugl, Sophosovi stručnjaci otkrili su da upisivanje riječi “Are Bengal Cats legal in Australia?”, odnosno “Da li su bengalske mačke legalne u Australiji?”, u velikoj mjeri povećava rizik od krađe ličnih podataka.

Naime, upisivanjem tih riječi u pretraživač, pojavljuju se rezultati među kojima ima priličan broj – lažnih.

Žrtve se često podstiču da kliknu na zlonamjerne oglase ili linkove koji se oglašavaju kao legitimne stranice, odnosno u ovom slučaju kao legitimni rezultati pretrage na Gugl, kako upozoravaju.

Kako ističu iz Sophosa, kad korisnik klikne na lažne rezultate, na računar im se instalira zlonamerni program Gootloader, koji blokira pristup računaru i istovremeno krade lične podatke vlasnika računara (kao što su podaci o internet bankarstvu, karticama i slično), piše B92.

Iako djeluje da hakeri ciljaju tačno određenu grupu ljudi, istraživači iz Sophosa upozoravaju da to pokazuje koliko je zapravo postalo rizično kliktati bez razmišljanja i na linkove koji se pojavljuju kao rezultati Gugl pretrage.

Takva tehnika hakovanja se inače naziva “SEO poisoning”, odnosno “trovanje SEO-a”, jer hakeri manipulišu rezultatima pretraživača kako bi stranice koje oni kontroliraju došle na vrh rezultata pretraživanja.

Zato, kad sljedeći put pretražujete nešto na Gugl, obratite pažnju na rezultate prie kliktanja na njih. I nemojte odmah da kliknete na prvi rezultat koji vam se pojavi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu