Politika

MOGU I BEZ IZBORNIH POBJEDNIKA U SRPSKOJ Sjednicu bez njih SNSD smatra podaništvom

Predstavnički dom BiH, sjednicom o stanju u pravosuđu i migranstkoj krizi, pokazao je da u nekim situacijama može da odlučuje i bez izbornih pobjednika u Republici Srpskoj – SNSD i njihovih koalicionih partnera.

MOGU I BEZ IZBORNIH POBJEDNIKA U SRPSKOJ Sjednicu bez njih SNSD smatra podaništvom
FOTO: SRNA

Dok su iz FBiH prisustvovali poslanici svih partija, iz Srpske su u sali bili parlametarci iz SDS i PDP. Kao odgovor na neformiranje Savjeta ministara, u radu PS BiH ne učestvuju poslanici SNSD, DNS, SP i US zbog čega nisu formirane ni parlamentarne komisije koje su bitne da bi parlament razmatrao zakonske i druge akte.

Međutim, kada se radi o zaključcima koji ne idu u drugi dom, kao u ovom slučaju, odsustvo SNSD i ostalih nije bilo presudno, jer parlamentarci SDS i PDP predstavljaju trećinu poslanika iz RS, koliko je po Poslovniku potrebno za prolaz neke odluke.

Ipak, ako ona nema dovoljno glasova u prvom krugu, ide se u drugi, a tamo su potrebne dvije trećine ili 10 poslanika iz Srpske da zaustave njeno usvajanje, što SDS i PDP ne mogu sami.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

-Da, može se raditi i dijelom odlučivati bez njih, ali je vrlo važno da budemo svi u parlamentu i pozivam kolege iz drugih političkih stranaka iz RS da dolaze u parlament, jer će doći vrijeme kada ćemo određene odluke morati donositi zajedno. U svakom slučaju, može se zasijedati kroz hitne sjednice i na ovaj način, ali ja ipak mislim da treba parlament da radi u kompletnom sastavu, da treba da formira komisije kaže za Srpskainfo predsjednik PDP i poslanik u PS BiH Branislav Borenović.

Predsjednik US i šef Srpskog kluba Nenad Stevandić smatra da je riječ o „jeftinom licemjerju“, jer SNSD i ostale stranke predstavljaju većinsku volju Srpske.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija

– Nije prvi put da im je partijsko prepucavanje alibi za podaništvo i nedostatak nacionalne odgovornosti. Ministri iz SzP su malo izvršna vlast, malo zakonodavna – poslanici. Još da budu i sudska vlast pa da uvedemo šerijat. Ne shvataju ili su toliko opijeni vlašću na nivou BiH, koju nelegalno vrše, da sada pomažu Bakiru da povrati uticaj u VSTS. Kako stvari stoje, prije će učestvovati u Bakirovom šerijatu nego srpskom jedinstvu – zaključuje Stevandić.

Šef Kluba poslanika SNSD Staša Košarac smatra da je sjednica bila „nastavak probosanske politike od prije četiri godine, na osovini SDA – SDS“. Osim toga, dodaje, još jednom je potvrđeno da je BiH „definitivno nakaradna zemlja u kojoj poslanik Mektić kritikuje ministra Mektića i daje mu zadatke u rješavanju migrantske krize“.

– Nažalost, kolege iz PDP i SDS su ušle u politiku Izetbegovića, koji želi od srpskog naroda da bira podobne, umjesto da bude primoran da poštuje volju birača RS. To je štetno po Republiku iz razloga što se ignorišu izborni pobjednici, a zajednički nivo vlasti se konstituiše tako što se sklapa od izbornih pobjednika Srba, Hrvata i Bošnjaka. Kada je u pitanju Srpska, to je koalicija SNSD, DNS, SP i US. Na ovaj način oni omogućavaju funkcionisanje Predstavničkog doma koji jeste donio neke „bućkuriš“ zaključke. Ako bi se našli na Domu naroda, sigurno neće proći, jer će ih zaustaviti kadrovi SNSD – kaže Košarac za Srpskainfo.

Ništa od ostavki u VSTS

Nakon rasprave o stanju u pravosuđu BiH, parlamentarci su usvojili zaključke kojima se, između ostalog, traži ostavka svih članova VSTS, izmjene zakona koji reguliše rad te institucije, te formiranje parlamentarne istražne komisije koja bi istražila stanje u pravosudnim institucijama.

Predsjednik VSTS Milan Tegeltija to je nazvao grubim miješanjem u rad pravosuđa i odbacio mogućnost ostavke.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Komentarišući Tegeltijine riječi, Borenović naglašava da je parlament usvajao zakone i ima nadzornu ulogu i odgovornost da djeluje tako što će sagledati činjenice, ako je nešto loše u društvu.

– Slično je bilo sredinom prošle godine kada smo u NSRS osnovali anketni odbor, koji je sličnog sadržaja i načina rada kao i istražna komisija u PS BiH. Ponavljam, nećemo raditi istragu, mi ćemo sagledati činjenice po pitanju stanja u VSTS. To je obaveza parlamenta, koji je donio zakone po kojima rade pravosudne institucije – kaže Borenović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije