Biznis

Mora isplatiti 110 MILIONA KM: BiH prijeti potpuna blokada letova zbog duga "Viaduktu"

BiH je prije tri godine izgubila sudski proces protiv slovenačkog “Viaducta” i dužna je uz glavnicu i kamate isplatiti 110 miliona KM.

bhansa
FOTO: BHANSA

Ovo je rezultat neispunjavanja obaveze koju je na sebe preuzela Vlada Republike Srpske zbog raskida ugovor o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.

Slovenci traže sve načine da se naplate, a briselski izvršioci su “udarili” po Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA) koja apsolutno nikakve veze nije imala sa navedenim slučajem.

U slučaju da BHANSA budu blokirane isplate, a institucije BiH promptno ne reaguju, to znači potpuni krah ove agencije što bi dovelo do obustave aviosaobraćaja, gubitku radnih mjesta i narušavanja ugleda i brojnih drugih negativnih posljedica.

EUROCONTROL (Evropska organizacija za bezbjednost vazdušne plovidbe) je obaviještena da joj je izvršnim nalogom o zaplijeni od strane sudskih izvršilaca iz Brisela 21. marta 2025. godine naloženo da zamrzne i ne izvršava bilo kakva dalja plaćanja prema BiH i BHANSA.

Izvršni nalog o zapljeni je izdat zbog duga BiH prema kompaniji “Viaduct” d.o.o. Portorož zasnovan je na Arbitražnoj presudi Međunarodnog centra za rješavanje investicionih sporova iz 2022. godine, Odluci “ad hoc” odbora ICSID iz maja 2024. koja je potvrdila arbitražnu presudu, Izvršnom nalogu Apelacionog suda u Briselu iz decembra 2024. i sudskom nalogu prvostepenog suda u Briselu iz marta ove godine.

Ukoliko se dogodi da se prekinu isplata BHANSA, to bi značilo potpuni kolaps u pružanju sigurnih i neprekidnih usluga u vazdušnoj plovidbi u vazdušnom prostoru BiH.

Spomenute naknade koje EUROCONTROL uplaćuje BHANSA ne služe za stvaranje profita već isključivo za nadoknadu stvarnih troškova za pružanje usluga vazdušnoj plovidbi. Bez pristupa navedenim sredstvima, BHANSA neće biti u mogućnosti osigurati osnovne operativne troškove.

To uključuje održavanje tehničkih sistema, plaćanje telekomunikacijskih i komunalnih usluga, isplatu plata zaposlenima, nepohodnu modernizaciju opreme, te sprovođenje licenciranja i obuke osoblja.

– Bez hitnog institucionalnog reagovanja i rješavanja navedenog pravnog spora, BHANSA neće biti u mogućnosti da nastavi s obavljanjem svojih zadataka – pružanje sigurnih i neprekidnih usluga u vazdušnoj plovidbi u vazdušnom prostoru BiH – navedeno je u apelu iz BHANSA prema Savjetu ministara BiH i Predsjedništvu BiH.

Pročitajte još

Naglašavaju da se BiH nalazi na jednoj od najprometnijih jugoistočnih evropskih ruta, gdje se bilježi najveći rast obima vazdušnog saobraćaja.

Obustavljanje usluga bi potencijalno imali negativne posljedice koje se odnose na potpunu obustavu vazdušnog saobraćaja u BiH (putnički, cargo, medicinski, humanitarni itd), zatvaranje međunarodnih aerodroma, gubitak radnih mjesta, gubitak indirektnih prihoda lokalnih zajednica, trajno narušavanje međunarodnog ugleda, direktne finansijske gubitke po budžet i reputaciju države, moguće preusmjeravanje vazdušnih ruta iznad BiH ka susjednim državama, gubitak kvalifikovanog kadra i destabilizacija sektora civilnog vazduhoplovstva u cjelini.

– Tražimo od vas urgentno uključivanje i preduzimanje konkretnih koraka ka rješavanju predmetnog spora na način da se bez odlaganja zaključi sporazum sa iskazanim ukupnim potraživanjem (glavni dug, kamata, troškovi postupka) na dan 1. marta 2025. u iznosu od 56.328.956 evra ili 110.169.862 KM – navedeno je u apelu iz BHANSA prema Savjetu ministara BiH i Predsjedništvu BiH.

Podsjetimo, ugovor o dodjeli koncesije sa “HES Vrbas” koje je u vlasništvu “Viaducta” potpisan je 2004. godine, a njime je bila planirana izgradnja HE “Krupa” i HE “Banjaluka-Niska”.

Međutim, ugovor je raskinut nakon što je Vlada Republike Srpske dodijelila koncesiju za izgradnju HE “Bočac 2” koja je onemogućila izgradnju HE “Krupa”.

Vlada Republik Srpske je “HES Vrbas” nudila mogućnost izgradnje samo jedne hidroelektrane, na šta ova firma u vlasništvu slovenačkog “Viaducta” nije pristala.

Uprkos jasnim odredbama potpisanog Sporazuma, Republika Srpska do danas nije izvršila obaveze preuzete 2017. godine, što dovodi do ozbiljnih finansijskih problema na nivou države.

Opštinski sud u Mostaru prihvatio je prijedlog slovenskog “Viaducta” za zapljenu objekta Centralne banke BiH u ovom gradu s ciljem naplate 110 miliona KM od BiH, prenosi BN TV.

Dakle, država BiH i njene institucije, ali i građani, mogli bi ispaštati zbog diletantskog odnosa vlasti Republike Srpske koja ne ispunjava svoje obaveze i ne preuzima odgovornost za velike propuste.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu