Dražen Babić, direktor Kulturno-obrazovnog centra Novi Grad, ističe da ovdje njeguju bogatu tradiciju u kulturi, organizuju slikarske kolonije, književne manifestacije, prikupljaju arheološku građu, čuvaju starine i običaje svoga kraja.
– Među najpoznatijim manifestacijama i kulturnom blagu naše opštine su slikarska kolonija “Rakani”, stalne muzejske postavke etnologa Milana Karanovića, fototipsko izdanje Miroslavljevog jevanđelja, najznačajnijeg ćiriličnog spomenika južnoslovenske pismenosti iz 12. vijeka, potom arheološki nalazi, dokumenti o prošlosti Novog Grada – naglasio je Dražen Babić.

Takođe, kazao je on, Novi Grad ima bogat potencijal u oblasti kulturno-umjetničkog stvaralaštva. U tome prednjače Kulturno-umjetničko društvo “Una”, mješoviti hor istog imena, te agilno amatersko pozorište “Scena”.
– Publici u Gradiški predstavićemo naše programe jer želimo da u toj sredini gostuje naš hor, da prezentujemo legate poznatih umjetnika, izložbu djela nastalih na Likovnoj koloniji Rakani. Saradnja Gradiške i Novog Grada ima obostrani smisao i opravdanost zajedničkog nastupa – kazao je Dražen Babić za Srpskainfo.
Miroslav Vuković, direktor Kulturnog centra Gradiška, nakon razgovora o saradnji i posjete Gradskoj većnici Novi Grad, u čijem sastavu je muzej, smatra da je neophodna saradnja sa ovom, ali i drugim potkozarskim opštinama.

– U Novom Gradu upoznao sam vrijedne i uzorne poslenike kulture koji su iskreno prihvatili našu inicijativu o saradnji. Dogovorili smo razmjenu svojih programa. To je sasvim logičan potez jer razmjenom programa možemo bitno obogatiti svoju kulturnu scenu – kazao je Miroslav Vuković.
On je najavio da će glumci iz Gradiške, članovi “Grad pozorišta”, tokom ove godine gostovati u Novom Gradu. U Gradiški će narednog mjeseca biti priređena izložba slika nastalih u Rakanima. To je konkretan početak konkretne i sadržajne saradnje dvije sredine, rečeno je na sastanku u Novom Gradu.

Vuković je kazao za Srpskainfo da je važnu ulogu u povezivanju ove dvije sredine u oblasti kulture imao doktor Aleksa Sredić, rodom iz Novog Grada, a zaposlen u Bolnici Gradiška. Akteri sastanka bili su Duško Zec, Damir Šević i Srećko Marčeta iz Novog Grada, te Dane Malešević, narodni poslanik iz Gradiške, takođe zagovornik ove saradnje.
– Gradiška ima bogate sadržaje u kulturi koje, uz podršku lokalne uprave i načelnika Zorana Adžića, stalno unapređujemo. To su slikarske i skulptorske kolonije, glumačke večeri, književno stvaralaštvo, pozorišne predstave, horski nastupi, dokumentarni filmovi, muzičke večeri, etno-manifestacije… – naveo je Vuković potencijale u kulturi Gradiške, te odlične uslove za rad u Kulturnom centru.
On je najavio i saradanju s drugim potkozarskim opštinama i gradovima. Domaćini su gostima iz Gradiške predstavili Gradsku vijećnicu, najstariju građevinu u tom mjestu, sagrađenu 1892. godine u periodu austrougarske vladavine.

U vrijeme rata bila je oštećena, potom je obnovljena i proglašena spomenikom kulture. Tu je i vitrina sa eksponatima iz doba osmanske vladavine. Vijećnica je izgrađena od čuvenog bihacit kamena, dovezenog iz Bihaća, u pseudomaurskom stilu, karakteristična po fasadnim ukrasima, dok je u unutrašnjosti sačuvan plafonski ukras.

Osim zbirke Milana Karanovića, u Vijećnici su narodne nošnje, predmeti korišteni u domaćinstvima krajem 19. i početkom 20. vijeka, motivi vezova i jedna veoma vrijedna stara nošnja iz Velike Ruiške, izrađena 1880. godine.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu