Društvo

"MOŽEMO BITI KAO IZRAEL" Pad broja oboljelih u Srbiji ohrabruje, plan da do kraja maja bude tri miliona revakcinisanih

Porast broja vakcinisanih i pad broja oboljelih ohrabruju, ali stručnjaci i dalje apeluju na oprez jer je situacija i dalje u statusu vanredne.

"MOŽEMO BITI KAO IZRAEL" Pad broja oboljelih u Srbiji ohrabruje, plan da do kraja maja bude tri miliona revakcinisanih
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

U Srbiju sutra stiže oko 106.000 doza Fajzer vakcine, a očekuje se i kontigent od 500.000 doza Sinofarma. U međuvremenu na punktovima za vakcinaciju širom Srbije gužve su sve veće, a cilj je da do maja bude tri miliona revakcinisanih.

Prof. dr Dejan Radenković, hirurg Prve hirurške klinike Kliničkog cetra Srbije i predsjednik Srpskog pankreasnog kluba kaže za sebe da je umjereni optimista, te smatra da se proces vakcinacije u Srbiji može obavljati i bolje, piše Blic.

– Sve ide dobro, bitno je da imamo dovoljno vakcina, a sada je na nama da malo poradimo na kolektivnoj svijesti – rekao je dr Radenković za TV Pink.

Kada je riječ o doktorima koji ne vjeruju vakcinama, dr Radenković kaže da ne poznaje puno kolega koji razmišljaju na taj način.

Ističe da u sve može da se sumnja, ali da zato postoje nauka i studije. Na pitanje kako da se građani podstaknu na vakcinaciju, hirurg kaže da je dovoljno pokazati im slike Izraela u kojem se život vratio u normalu.

– I Srbija ima tu mogućnost, imamo dovoljno vakcina, samo nam fali ta kolektivna svijest – kaže doktor.

Savjetnik direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje, kardiolog prof. dr Miljko Ristić kaže da je antivakserski lobi uzeo maha i pokolebao one neodlučne i neobavještene.

– Međutim, statistički podatak da je u danu vakcinisano 80-85.000 ljudi pokazuje da je svijest stanovništva na višem nivou od antivakcinaškog lobija. Okupljanja, naravno, nisu poželjna i dozvoljena, ali se konačno vidi svjetlo na kraju tunela, budući da ćemo do kraja maja imati tri miliona revakcinisanih – navodi dr Ristić. Dotad očekuje i da će broj novooboljelih drastično pasti.

Na pitanje da li vakcinacija zdravstvenih radnika treba da bude obavezna, odgovara potvrdno.

– Od 750 na Dedinju vakcinisano je 500 zaposlenih. Vidim da mlađi zaposleni, pretežno žene, nisu protiv vakcine, daleko od toga, već se plaše potencijalne sterilnosti. Zato mislim da treba da se edukuju, pa smo za sutra zakazali sastanak sa ginekolozima i virusolozima, kako bi objasnili da li vakcina stvarno može da utiče na sterilitet ili ne – kaže dr Ristić.

Dodaje da u svijetu postoji preko hiljadu radova u kojima se i sterilitet razmatra kao jedna od mogućnosti komplikacija vakcine, a da su važne tribine i skupovi, kako bi se, na osnovu dokumenata i dokaza, pokazalo da li je vakcina stvarno štetna i u kojoj mjeri.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu