Banjaluka

Na birou sve manje Banjalučana, ali 11 doktora nauka i dalje ČEKA NA POSAO

Za poslom trenutno traga skoro 7.000 Banjalučana, a na evidenciji nezaposlenih je 11 doktora nauka, kao i 70 građana sa diplomom mastera.

Na birou sve manje Banjalučana, ali 11 doktora nauka i dalje ČEKA NA POSAO
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Iako ove brojke zvuče poražavajuće, teška situacija koja je doputovala ruku pod ruku s virusom korona polako jenjava.

Poznato je da je najveći grad Srpske proteklih nekoliko godina bilježio povoljne trendove u zapošljavanju, pa je tako u periodu od tri godine prije dolaska virusa korona broj novozaposlenih porastao za skoro 9.000.

Zatim smo postali svjedoci negativnih promjena u svim ekonomskim tokovima. Primjera radi, prema podacima Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, na evidenciji nezaposlenih u Banjaluci krajem marta prošle godine bilo je prijavljeno 7.580 građana, da bi narednih mjeseci taj broj postepeno porastao na 8.703,  zaključno sa 30. junom. Dakle, broj prijavljenih na birou, u najvećem jeku korone, porastao je za 1.120, što u prosjeku znači 370 građana mjesečno.

Naznake poboljšanja

Ipak, situacija je u posljednjih nekoliko mjeseci stabilnija, pa grad na Vrbasu ponovo bilježi povoljne trendove u zapošljavanju.

– U birou u Banjaluci sa 30. junom ove godine evidentirano je 6.781 nezaposleno lice, dok je za prvih šest mjeseci prošle godine taj broj iznosio 8.703 – navode iz Zavoda i dodaju da je u istom periodu prošle godine na birou bilo prijavljeno ukupno 3.833 Banjalučana, dok je u istom periodu ove godine taj broj pao na 2.744.

Naznake poboljšanja najavljuje i broj odjavljenih građana sa biroa.

Pročitajte još

– Za prvih šest mjeseci protekle godine, po različitim osnovama, sa biroa je odjavljeno ukupno 2.523 građana, od čega po osnovu zaposlenja i obavljanja privatne djelatnosti 1.511. Za isti period u ovoj godini odjavljeno je 4.497 građana, od čega po osnovu zaposlenja i obavljanja privatne djelatnosti 2.077 – navode iz Zavoda.

Ipak, povoljan trend u zapošljavanju ne briše činjenicu da je na listama zastupljen veliki broj visokoobrazovanih Banjalučana, zbog čega se među mlađim, ali i onim starijim Banjalučanima, već godinama udomio aforizam „uči da budeš prvi na birou“. To dokazuju podaci za prvih šest mjeseci ove godine, koji kažu da na posao čeka 70 mastera, 27 magistara i 11 doktora nauka.

Zanimanja

Kada su u pitanju zanimanja, podaci pokazuju da oni koji se opredijele za ekonomiju imaju najveće predispozicije da se nađu prvi na listama biroa, a ruku pod ruku s njima idu i pravnici. Maturanti gimnazije takođe zauzimaju visoko mjesto na ovoj, ne tako poželjnoj, poziciji.

– Analizirajući broj prijavljenih lica po strukama i zanimanjima, a kada su u pitanju visokoobrazovani građani, vidimo da je najviše evidentirano diplomiranih ekonomista (265) i diplomiranih pravnika (209), a kada govorimo o srednjoj stručnoj spremi, ponovo prednjači ekonomija, čemu ide u prilog 309 nezaposlenih ekonomskih tehničara. Njih prati 166 maturanata gimnazije, te 120 automehaničara – navode iz Zavoda.

Kada je u pitanju starosna dob, na listama prednjače građani od 50 do 60 godina, zatim oni od 30 do 40 godina, a nešto manji procenat pripada građanima od 40 do 50 godina.

– Od ukupnog broja evidentiranih lica, zaključno sa šestim mjesecom ove godine, prijavljeno je 22,21 odsto građana od 30 do 40 godina starosti, od 40 do 50 godina starosti 22,11 odsto, dok građanima od 50 do 60 godina pripada 27,64 odsto – navode iz Zavoda za zapošljavanje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije