Društvo

"Na deponiju sipano sto tona vode" Mjerenja pokazala da je vazduh u Vinči IZUZETNO ZAGAĐEN

Prema mjerenjima Agencije za zaštitu životne sredine, vazduh u Vinči, gdje je požar saniran, jutros je zagađen, dok je u ostalim delovima Beograda od prihvatljivog do odličnog.

"Na deponiju sipano sto tona vode" Mjerenja pokazala da je vazduh u Vinči IZUZETNO ZAGAĐEN
FOTO: GRAD BEOGRAD

Prema trenutnim mjerenjima u Vinči, koncentracija suspendovanih čestica PM 2,5 je veća od 80, objavljeno je na sajtu Beoeko.

Dodaje se da je u Ovči i na Dedinju prihvatljiv, dok je u ostalim dijelovima grada dobar ili odličan.

– Dim i neprijatan miris koji se tokom jutra i noći mogao osetiti u pojedinim delovima grada moguće da je donio vjetar sa deponije u Vinči gdje je požar saniran – rečeno je Tanjugu u Vatrogasnoj službi Beograda.

Beograđani su tokom noći i jutros pozivali vatrogasce zbog pojave dima i neprijatnog mirisa u pojedinim dijelovima grada.

Kako je rečeno u Vatrogasnoj službi, pozivano je iz više naselja, najviše iz Kumodraža, Banjice, naselja Braće Jerković i Stepa Stepanović gdje su prijavljivani miris paljevine, i da se osjeća dim.

Potvrđeno je da su vatrogasne ekipe i dalje na deponiji u Vinči, ali da prijave novih požara na toj lokaciji nije bilo.

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić izjavio je jutros da se neprijatan miris sa deponije u Vinči osjećao u mnogim dijelovima grada i da je sada u toku dogašavanje požara.

Prema njegovim rečima, 100 tona vode sipano je noćas, a šest mašina rade jutros i prevrću smeće, što je način na koji se vrši dogašavanje.

Vesić je za RTS rekao da deponija u Vinči postoji od 1972. godine i da se svake godine tamo odloži 500.000 tona smeća.

Ponovio je da će problem deponije do kraja godine biti riješen i ona će biti zatvorena i ubuduće će se otpad prerađivati.

Međutim, naglašava da će se dim osjećati još pet, šest dana i dodaje da je situacija sa požarima širom Evrope mnogo gora i da kod nas bar niko nije bio životno ugrožen.

– Tokom 2019. godine uradili smo branu da zaustavimo klizanje deponije prema Dunavu kako se smeće ne bi spustilo u rijeku i zagadilo je – istakao je Vesić.

Odgovarajući na pitanje da li je moguće da se ovakav incident ponovi, zamjenik gradonačelnik je rekao da su male šanse da se to dogodi, jer nam predstoji jesen, kada se inače takvi incidenti rjeđe dešavaju, a do kraja godine će problem biti riješen.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu