Svijet

NA LISTI 45 IMENA Počeli predizbori za kandidate na predsjedničkim izborima u SAD

U američkoj saveznoj državi Nju Hempšir danas su, i u Republikanskoj, i u Demokratskoj stranci, počeli predizbori za kandidate na predstojećim predsjedničkim izborima u SAD.

Predizbori u Americi
FOTO: MICHAEL REYNOLDS/EPA

Na listiću Republikanske stranke su imena 24 kandidata, uključujući bivšeg predsjednika Donalda Trampa i Niki Hejli, dok su na listiću Demokratske stranke imena 21 kandidata, uključujući Dina Filipsa i Merijen Vilijamson, ali ne i predsjednika SAD Džozefa Bajdena.

DONALD TRAMP I NIKI HEJLI KOMBO
FOTO: MICHAEL REYNOLDS/JUSTIN LANE/EPA

Inače, demokratske predizbore u Nju Hempširu obilježio je spor između zvaničnika stranke u toj državi i Demokratskog nacionalnog komiteta u Vašingtonu. Nju Hempšir je obično prvi u američkom predizbornom kalendaru, ali je DNC promijenio redoslijed da bi Južna Karolina bila prva, tvrdeći da se time bolje odražava raznolikost zemlje.

Lokalni partijski zvaničnici u Nju Hempširu, međutim, odlučili su da ipak organizuju predizbore, zbog čega su iz DNC saopštili da neće priznati njihove rezultate, i da Bajden ne bude na glasačkom listiću.

Južna Karolina se prije četiri godine za Bajdena pokazala kao talična, pošto je u toj državi uspio da kampanju preokrene u svoju korist.

Iako Bajden nije na glasačkom listiću u Nju Hempširu, njegovi saradnici vodili su  snažnu kampanju da birači masovno dopišu njegovo ime na listićima.

Pročitajte još

U Nju Hempširu se održavaju tzv. zatvoreni predizbori, što znači da demokrate i republikanci mogu da glasaju samo na izborima svoje stranke, dok takozvani nezavisni birači, to jest oni koji nisu povezani ni sa jednom stranom, mogu da se opredele za jednu od njih, s tim što oni čine skoro 40 odsto biračkog tijela te američke države, prenosi Njujork tajms.

Predizbori se razlikuju od kokusa, kakve je u Ajovi 15. januara održala Republikska stranka, po tome što kokusi traju obično oko sat vremena i birači za to vrijeme sjede u istoj prostoriji i slušaju kratke govore pristalica kandidata, prije nego što im se podijele listići, koje odmah zaokruže i koji se nakon toga broje na licu mjesta.

Na predizborima, s druge strane, birači se lično prijavljuju izbornim radnicima kada stignu na mjesto za glasanje, nakon čega na glasačkom listiću u kabini tajno glasaju zaokruživanjem ili dopisivanjem imena kandidata. Predizbore organizuju vlasti u pojedinim državama, dok kokuse organizuju stranke.

Nakon predizbora u Nju Hempširu, Republikanci će proglasiti 11 delegata za predsjedničke izbore, dok demokrate neće moći da proglase nijednog, zbog čega se njihovi predizbori u Nju Hempširu smatraju simboličnim.

Birališta se na većini mjesta u Nju Hempširu zatvaraju u 19 sati po lokalnom vremenu, a prvi rezultati će vjerovatno postati dostupni ubrzo nakon toga.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu