Društvo

Na ludi kamen staju sve rjeđe, PLAČ BEBA U SRPSKOJ SVE TIŠI "Ne postoji nada da će negativna demografska slika biti promijenjena"

Na ludi kamen u Republici Srpskoj lani je stalo 4.708 parova, što je za oko 420 manje u odnosu na godinu ranije, a ako je suditi prema preliminarnim rezultatima statističara, negativan trend preliva se i na demografsku sliku, budući da su prošle godine rode rjeđe slijetale u naša porodilišta.

beba se smije
FOTO: FREEPIK

Republički zavod za statistiku objavio je juče podatke o demografskim pokazateljima u prošloj godini, odnosno broju rođenih beba, umrlih te sklopljenim i razvedenim brakovima po kvartalima.

U biltenu je navedeno da iskazani tromjesečni podaci predstavljaju ukupan broj registrovanih slučajeva u matičnim službama i sudovima Republike Srpske te samim tim ne predstavljaju konačne brojeve.

Dodali su da se godišnji podaci iskazuju po mjestu uobičajenog stanovanja te da će biti objavljeni do kraj ovog mjeseca.

Sudeći po preliminarnim rezultatima u Srpskoj je lani pozitivna statistika zabilježena samo kada je riječ o razvodima. Tokom prošle godine 777 parova odlučilo je da stavi tačku na bračni život, dok je 2023. godine bilo 812 razvoda.

Kada je riječ o živorođenim, rode su prošle godine širom Srpske sletjele 8.432 puta, što je 25 puta manje u odnosu na preliminarne rezultate za 2023. godinu. U poređenju sa konačnim rezultatima za 2023. godinu statistika je daleko nepovoljnija. Broj živorođenih u tom slučaju lani je bio manji za 877 beba.

Mortalitet je lani bio u porastu. Tako je lani, prema kvartalnim podacima, umrlo 14.205 lica, a godinu ranije 13.570.

Nepovoljni demografski trendovi na ovim prostorima traju decenijama i isto toliko se BiH i Srpska ubrajaju u niskonatalitetne zemlje.

Uprkos brojnim pronatalitetnim mjerama, stručnjaci tvrde da će prirodni priraštaj nastaviti da gubi trku zbog sve starije populacije, migracija, ali i činjenice da se većina parova ne odlučuje na više od dvoje djece.

Posebno su na udaru sela i male opštine, gdje nema sadržaja za mlade, kao ni privrednih subjekata koji bi zadržali mještane na tim područjima. U mnogim selima već godinama postala je prava rijetkost vidjeti na ulici djecu kako se bezbrižno igraju, a slike punih učionica u područnim školama žive još samo u sjećanjima starijih mještana.

Pročitajte još

Demograf Stevo Pašalić kaže da je u Srpskoj lani rođeno zasigurno više od 9.000 beba te da će to pokazati konačni rezultati.

– Preliminarni podaci kada je riječ o rođenoj djece nisu relevantni, jer se bebe rađaju u drugim sredinama, ali se upisuju u mjesto prebivališta majke i te bebe nisu uračunate u preliminarne rezultate. Na primjer veliki broj djece čije majke žive u selima oko Zvornika se rađaju u susjednoj Loznici, nakon čega budu upisana u Srpskoj. Vjerujem da će, kada u statistiku uđu i ta djeca, broj novorođenih dostići onaj iz 2023, kada je rođeno 9.309 beba ili će se bar približiti tom broju – pojasnio je Pašalić.

Prema njegovim riječima, posmatrano dugoročno, ne postoji nada da će negativna demografska slika u Srpskoj biti promijenjena.

– Čak ni sa pozitivnim prirodnim priraštajem Srpska ne može riješiti demografski problem, jer drugi faktori utiču na to, poput migracija i starosti stanovništva. Cijeli prostor jugoistočne Evrope je u nepovoljnom položaju i smatram da se situacija jedino može ublažiti kroz smanjen odliv stanovništva, što se može postići razvojem ekonomije, odnosno sigurnim i dobro plaćenim poslovima, besplatnim vrtićima za svu djecu – rekao je Pašalić.

Unutrašnje migracije

Prema preliminarnim podacima Republičkog zavoda za statistiku lani se, posmatrajući unutrašnje migracije, odselilo 9.664 ljudi, ali se istovremeno u Srpsku doselilo njih 9.919.

Statističari su izračunali da su samo u četvrtom kvartalu zabilježena negativna unutrašnja migraciona kretanja, kada je broj doseljenih stanovnika bio za osam manji u odnosu na broj odseljenih, prenosi Glas Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu