Politika

"Na njoj će biti razmatrana aktuelna situacija" Bećirović pisao UN zbog obraćanja Željke Cvijanović na sjednici Savjeta bezbjednosti

Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović uputio je generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Antoniju Guterešu, predsjedavajućem Savjeta bezbjednosti UN Evangelosu C. Sekerisu i ambasadorima zemalja članica Savjeta bezbjednosti UN-a u vezi sa obraćanjem predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović na današnjoj sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a na kojoj se održava rasprava o stanju u BiH.

Bećirović
FOTO: NIDAL SALJIC/EPA

Sadržaj dokumenta koji je objavila Federalna novinska agencija (FENA) prenosimo u cijelosti.

– Vaše ekselencije,

u vezi sa najavljenim obraćanjem predsjedavajuće Predsjedništva BiH gđe Cvijanović na sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a, 6. maja 2025., na kojoj će biti razmatrana aktuelna situacija u Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović uputio je generalnom sekretaru Ujedinjenih naroda (UN) Antoniju Guterešu, predsjedavajućem Savjeta bezbjednosti UN-a Evangelosu C. Sekerisu i ambasadorima zemalja članica Savjeta bezbjednosti UN-a u vezi sa obraćanjem predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović na današnjoj sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a na kojoj se održava rasprava o stanju u BiH i na kojoj je visoki predstavnik Kristijan Šmit podnio izvještaj na tu temu.

BiH, u svojstvu člana Predsjedništva BiH želim da vas obavijestim o sljedećim činjenicama:

Prema Ustavu BiH, Predsjedništvo BiH, kao kolektivni šef države, nadležno je za utvrđivanje i vođenje vanjske politike BiH. Članovi Predsjedništva BiH su dužni da djeluju u skladu sa usvojenim državnim zakonima, strategijama i drugim aktima kojima je utvrđeno da su strateški vanjskopolitički ciljevi BiH članstvo u EU i NATO-u. Nažalost, trenutna predsjedavajuća gđa Cvijanović ne poštuje usvojene akte državnih organa BiH.

Iako je praksa da se predsjedavajući Predsjedništva BiH obraća na sjednicama Saveta bezbjednosti UN-a, ovaj put se radi o specifičnoj situaciji, jer je trenutna predsjedavajuća Predsjedništva BiH gđa Cvijanović aktivna učesnica antidejtonskih i secesionističkih aktivnosti usmjerenih protiv suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH.

Predsjedništvo BiH nije donijelo odluku o obraćanju predsjedavajuće gđe Cvijanović na spomenutoj sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a i njenom nastupu u ime BiH. Njeno obraćanje nije u skladu sa usvojenim strateškim vanjskopolitičkim ciljevima BiH i ne predstavlja zvaničan stav BiH, već zloupotrebu funkcije predsjedavajuće Predsjedništva BiH.

Praksa podnošenja izvještaja Vlade Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN-a nema nikakvo pravno utemeljenje. Tijelima UN-a obraćaju se članice, a to su uvijek države a ne njihove administrativno-teritorijalne jedinice. Primarni subjekt međunarodnog prava je nezavisna, suverena i nedjeljiva država BiH, entiteti nisu ovlašteni za samostalno kreiranje i realizaciju vanjske politike.

Zloupotrebljavajući dolazak na sjednicu Savjeta bezbjednosti UN, predsjedavajuća Predsjedništva BiH gđa Željka Cvijanović neovlašteno je zahtijevala od Misije BiH pri UN-u da zatraži zakazivanje njenog obraćanja na Plenarnom zasjedanju Generalne skupštine UN-a 05. maja 2025., iako o tome Predsjedništvo BiH nije raspravljalo, niti je donijelo bilo kakvu odluku.

Pročitajte još

Uvažene ekselencije, rukovodstvo entiteta Republike Srpske izvršilo je krajem februara 2025. najteži napad na ustavnopravni poredak BiH i Dejtonski mirovni sporazum. Tom prilikom usvojen je niz neustavnih i antidejtonskih zakona koji ugrožavaju mir, stabilnost i napredak postignut u prethodnih 30 godina. Nažalost, napad na ustavni poredak BiH još traje.

Ustavni sud BiH je svojim odlukama privremeno suspendovao ove zakone. Uprkos tome, čelnici  Republike Srpske nastavljaju kršiti zakone BiH i ugrožavati njen ustavni poredak.

Sud BiH raspisao je centralnu potjernicu za predsjednikom Republike Srpske, Miloradom Dodikom, premijerom Radovanom Viškovićem i predsjednikom Narodne skupštine Srpske, Nenadom Stevandićem, nakon što se nisu odazvali Tužilaštvu BiH na saslušanje.

Vladavina prava je temelj demokratskog društva u kojem nedodirljive osobe ne mogu postojati, a sudske odluke se moraju poštivati. Pravosudni sistem je stub svake demokratske države, a njegova nezavisnost i integritet moraju ostati neupitni.

Antidejtonska i opasna politika rukovodstva Republike Srpske ozbiljno ugrožava mir i stabilnost BiH i regije.

Uvažene ekselencije,

koristim priliku da izrazim visoko poštovanje i zahvalnost Generalnoj skupštini UN-a i Savjetu bezbjednosti UN-a zbog stalne podrške državi BiH, kao i zbog posvećenosti očuvanju mira, stabilnosti i kolektivne bezbjednosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu