Magazin

Na prvom mjestu NISU PIHTIJE: "Taste Atlas" proglasio 3 NAJGORA SRPSKA PREDJELA

Srpska kuhinja predstavlja autentičan, interesantan i vrlo ukusan spoj tradicije i različitih kultura, jedinstvenu mješavinu kulinarskih uticaja sa svih strana i riznicu specijaliteta čiji se recepti prenose kroz generacije.

Hrana
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Međutim, za neka jela nemaju baš svi stomak. Tako je uticajni gastro portal nedavno odabrao najgora srpska predjela, i možda ćete se iznenaditi kada vidite šta se našlo na listi.

O ukusima se ne raspravlja, ali kada je riječ o kuhinjama svijeta, rasprave su i te kako žučne. Mi ćemo, i iz gurmanskih i iz patriotskih razloga, reći da od srpskih specijaliteta nema boljih! Međutim, ne misle svi tako. Na primjer, “Taste Atlas”, onlajn vodič za tradicionalnu hranu, koji objedinjuje autentične recepte, stručne kritike, istraživačke članke i iskustva turista, pod čijom su se lupom nedavno našla srpska predjela. Ova tri su proglašena najgorima.

Živa pljeskavica

U selu Sedlari nadomak Valjeva pravi se već više od pola vijeka i prava je urbana legenda tog dijela Srbije. Riječ je o predjelu od čistog mljevenog junećeg mesa, nastalom u restoranu “Kod Bore”. Meso se zamiješa sa sjeckanim lukom, doda se ljuta tucana paprika, malo mljevene, ulja, vegete, bibera. Stavlja se u zagrijanu lepinju sa začinima odozgo, i služi se pred ono glavno – roštilj.

Specijalitet koji mnoge podsjeća na tartar biftek očigledno nije oduševio strogi žiri popularne platforme, pa se našao na nezavidnom prvom mjestu, a da li živa pljeskavica zaista spada među najgora srpska predjela – tu odluku ostavljamo vama. Mi mislimo da nikako ne zaslužuje loše ocjene.

Pihtije

“Taste Atlas” definitivno ima nešto protiv pihtija, jer malo-malo pa završe na njihovoj crnoj listi. Doduše, na pomen ovog jela želatinaste strukture mnogi se mršte, pa negdje i razumijemo reakciju stranaca koji se nađu u prilici da ga prvi put probaju.

Pihtije se prave od manje vrijednog svinjskog mesa (glava, koljenica, papci, tetive, rep, uši), koje se kuva sa biberom, lukom, šargarepom, sve dok mesnati dijelovi ne počnu da se odvajaju od kostiju. Jedu se ohlađene, kada se pretvore u želatinastu masu. Pihtije su neizostavna “poslastica” za Božić, ali i generalno tokom hladnih zimskih dana.

Leskovačka kavurma

Specijalitet posebno popularan u južnim dijelovima Srbije priprema se isključivo od svinjskih iznutrica – crna i bijela džigerica, srce, crijeva, ali i od mekih dijelova glave. Sve to treba isjeckati i ostaviti da se dugo krčka zajedno sa čvarcima, crnim i bijelim lukom, paprikom. Kada masa postane kompaktna, ubacuje se u gazu kako bi se dobro ocijedila, piše ŽenaBlic.

Kavurma se služi kao predjelo, toplo ili hladno, najčešće uz turšiju. Ponos leskovačke kuhinje, koji se u ovom kraju pravi vijekovima, poznat je i kao sprža.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu